Блог

Як протестувати нішу для бізнесу: покрокова інструкція

1 червня 2020 р.

Як протестувати нішу для бізнесу: покрокова інструкція #1

Ви маєте намір підкорити світ e-commerce, відкривши свій унікальний інтернет-магазин? Чи ви вже його маєте та плануєте розширити асортимент? В будь-якому випадку вам потрібно знайти нішу товарів чи послуг, які ви запустите у продаж. Але як дізнатись, чи вигідно те, що ви збираєтесь продавати? Тест ніші допоможе проаналізувати ринок та зрозуміти, чи буде вигідним даний вибір.

Продавати в інтернеті, з одного боку, легко, тому що можливості безмежні. Створити сайт, запустити рекламу, протестувати нішу інтернет-магазину – все це і багато іншого можна зробити протягом декількох днів і, при цьому, не витратити цілий статок.

З іншого боку, онлайн-майданчикам все важче виділятися серед конкурентів на сучасному переповненому ринку. Часом навіть здається, що пропозицій більше, ніж попиту. По всьому світу функціонує від 12 до 24 мільйонів віртуальних магазинів. Точну кількість важко визначити, оскільки майданчики відкриваються та закриваються кожну годину. Встежити за магазинами в соціальних мережах ще важче.

Гарні новини: конкуренція велика, але будьте певні, що прибуток багатьох майданчиків доволі малий, деякі зазнають невдачі через невдалу стратегію, незнання бізнесу, неактуальність товарів тощо. Є безліч можливостей для росту, головне – продуманий старт. Саме тому важливо протестувати нішу інтернет-магазину і лише потім запускати процес.

Навіщо проводити тестування ніші?

Розпочинати онлайн-бізнес, не перевіривши нішеві ідеї – певний шлях в нікуди, а в гіршому сценарії до банкротства, зриву всіх можливих планів та розбитих мрій. Більшість підприємців можуть мати класну ідею, логотип і навіть сайт, але цього недостатньо. Неважливо, скільки навчальних курсів ви переглянули, лише тест ніші покаже як швидко ваш бізнес може “вистрілити”. В іншому випадку, ви ризикуєте втратити свої фінансові ресурси та час.

Для того, щоб уникнути подібних помилок, навіть досвідчені підприємці запускають нову продукцію виключно після “краш тесту”. Ринок стрімко розвивається, тренди не стоять на місці, вподобання ваших покупців також змінюються. Висновок: тестування ніш дасть вам розуміння того, чи готові люди платити за ваші товари/послуги чи ні, і яку ціну.

Ще однією перевагою пробного тестування є те, що у вас не лише буде перевірена ніша, але й високий рівень знань, відгуки ваших потенційних клієнтів і розуміння того, як діють конкуренти. Повірте, тест ніші надасть вам важливу інформацію та необхідний досвід. Ну що ж, перейдемо від слів до діла!

Як протестувати нішу для бізнесу: 2 безпомилкових кроки

Як тільки у вас з’явилася ідея та бажання продавати онлайн, не втрачайте часу та приступайте до роботи. Тест ніші не потребує якихось неймовірних зусиль з вашої сторони, однак чим раніше ви розпочнете, тим швидше знайдете концепцію, яка принесе статок вам та вашій команді.

“Тест драйв” проходить у 2 етапи. Слідуйте нижче представленим крокам і при запуску бізнесу вже не буде нічого, що може вибити вас з сідла.

Крок №1: Вибір ніші

Розпочніть свою подорож у світ e-commerce з розгляду товарів та послуг, які користуються попитом. Прочитайте статті на цю тему, поспілкуйтесь з тими, хто вже успішний на ринку, перегляньте трендові продукти на торгових майданчиках. Звісно, ніхто вас не зобов’язує продавати найбільш затребувані товари, такі як техніка, косметика, одяг, взуття тощо. Попередній аналіз дасть вам відправну точку.

Наприклад, якщо ви бачите, що люди готови витрачати цілі статки на товари для своїх домашніх тварин, запитайте себе “А що я можу зробити інакше, щоб мій продукт виділявся з натовпу конкурентів?”. Чи можете ви запропонувати любителям домашніх тварин корм, в складі його лише натуральні продукти? Чи будуть костюми для собак преміум якості, щоб їх можна було носити не один сезон?

Продовжуйте своє дослідження доти, доки не знайдете групу товарів/ послуг, які вигідні для дистрибуції та подобаються особисто вам. Не дивлячись на те, що бездротові навушники зараз в тренді, вони можуть вам не подобатися. Тоді і бізнес не піде. Знайдіть свою пристрасть — те, що викликає у вас захват.

Викладачі англійської мови, парфуми на масляній основі, нашийники для котів – вибір за вами! Якщо ніша вам подобається, ви вкладатимете в підприємство свої сили та час, а по факту отримувати задоволення від того, чим займаєтесь.

Програми, які допоможуть вам виявити попит на продукт чи послуги: Google AdWords, Яндекс Вордстат, Google Trends. Пошук за ключовими запитами – один з найефективніших методів для виявлення кількості людей, які цікавляться певною нішею.

Перейдемо від лірики до дій. Знайшли свою нішу, приступаємо до написання бізнес плану. Які моменти потрібно врахувати? Читаємо далі.

 • Ціль. Які проблеми покупців будуть вирішені після придбання вашого товару?

Проблема: важно знайти гіпоалергенні нашийники гарної якості для котів.

Рішення: ми обожнюємо домашніх тварин, допомагаємо притулкам для котів і точно знаємо, які нашийники сподобаються (головне не зашкодять) вашому пухнастому другу.

 • Цільова аудиторія. Хто купуватиме у вас? Враховуйте стать та вік.
 • Конкуренти. Перегляньте аналогічні сайти, групи, сторінки в Instagram. Виділіть плюси та мінуси, які можна перейняти в конкурентів, а які моменти важливо особливо досконально пропрацювати.
 • Постачальники. Дізнайтеся всі деталі: мінімальне замовлення, оплата, знижки, політика повернення.
 • Маркетинг. Хто і як рекламуватиме вашу продукцію? Блогери, спеціалізовані агенції, чи самостійно.
 • Команда. З ким ви працюватимете? Пропишіть основні задачі кожного.
 • Ключові етапи розвитку. Створити сайт, зібрати команду, вибрати постачальників, зробити якісні фото товарів, підготувати рекламні тексти тощо.
 • Фінанси. Прорахуйте, скільки приблизно ви витрачатимете на закупку товарів, рекламу, заробітну плату співробітникам. Визначте приблизний рівень свого прибутку. Якраз для цього необхідно протестувати нішу інтернет-магазину.

Крок №2: Тест ніші

Після того як ви переглянули сотні сторінок в інтернеті в пошуках актуальних товарів та послуг, продивилися соціальні мережі, торговельні майданчики, окремі сайти, прочитали відгуки клієнтів та накидали приблизний бізнес-план, час переходити від теорії до практики.

Ви можете створити сайт-лендінг, який вам стане у нагоді в майбутньому або запустити рекламну кампанію в Google Adwords чи Яндекс Директ. Але такі методи будуть не дешевими, навіть якщо ви знайдете безкоштовний конструктор (все одно доведеться платити за домен). Розпочніть з менш витратних, але все ж таки дієвих способів тестування ніш.

Ми пропонуємо два методи, які можна поєднати для отримання більш точної картини. При грамотному підході, результат вас приємно здивує.

2 Найефективніших способи тестування ніш

Спосіб №1 – Оголошення на сайтах для продажів

Торговельні майданчики, на яких можна розмістити оголошення. OLX.ua, Prom.ua, Rozetka.com.ua (Україна); AliExpress.com, Ebay, Amazon (по всьому світу); Avito, Юла, Wildberries (Росія).

Покрокові дії:

 • Складіть оголошення на товар, який збираєтесь продавати. Розгорнутий опис та фотографії обов’язкові.
 • Максимально спростіть процедуру замовлення.
 • Розмістіть оголошення на вибранному майданчику.
 • Приймайте заявки від потенційних клієнтів. Але, так як товара у вас поки що немає, кажіть, що він з’явиться протягом декількох тижнів. Скоріше за все, вони не чекатимуть (пам’ятайте, що є конкуренція), але ваша задача протестувати нішу інтернет-магазину буде виконана.
 • Фіксуйте кожну заявку протягом місяця.

Спосіб №2 – Соціальні мережі

Зараз в тренді: Instagram, Facebook, Вконтакте, TikTok.

Покрокові дії:

 • Створіть аккаунт чи групу соціальної мережі
 • Вигадайте назву для магазину. Можна заголовок, який привертає увагу, наприклад, “Масляні парфуми преміум якості”.
 • Додайте фотографії з описом товарів.
 • Попросіть друзів, родичів та знайомих написати відгуки. На товари з фідбеком завжди більше попит.
 • Додайте якісний контент, який пов’язаний з вашими товарами/ послугами. Наприклад, якщо ви продаєте парфуми, то публікації на тему “Як правильно наносити парфуми, щоб аромат довше тримався?” чи “Найкращі аромати для вашого знаку зодіаку” будуть вигідно виділяти вас на фоні інших магазинів.
 • Присвятіть пост відповідям на найчастіші запитання.
 • Розпишіть по пунктам процес оформлення товару, методи оплати та все, що необхідно знати про доставку.
 • Для кращого ефекту, замовте платне просування.

Тест ніші: результат

Після того, як ви підрахуєте кількість заявок від потенційних покупців, зберіть всі дані в документ. Так ви зможете проаналізувати інформацію та оцінити ситуацію. Якщо результат тестування ніш вас повністю задовольнив, розпочинайте роботу. У вас вже є бізнес-план, потенційні клієнти і навіть група в соціальній мережі. Бажаємо успіхів!

Faq

Чому важливо проводити тестування ніші для бізнесу?

Тестування ніші важливе для бізнесу з кількох важливих причин:
Запуск бізнесу без тестування нішевих ідей може бути ризикованим, що потенційно може призвести до фінансових втрат і краху.
Тестування дозволяє вам залишатися в курсі подій та адаптуватися до нових тенденцій ринку та потреб клієнтів.
Тестування ніші надає актуальні дані про те, яку ціну клієнти готові платити за ваші продукти або послуги.
Завдяки тестам ви отримуєте уявлення про діяльність ваших конкурентів і розумієте, як ваш бізнес може ефективно конкурувати.
Тестування ніші дозволяє збирати відгуки від потенційних клієнтів, допомагаючи підприємцю вдосконалити свої пропозиції та адаптувати їх до їхніх потреб та очікувань.
 

Як дізнатися про попит на товари або послуги в ніші?

Можна запустити оголошення на торговельних майданчиках OLX.ua, Prom.ua, Rozetka.com.ua, Ebay, Amazon. Це дозволить зрозуміти, чи є попит. Також можна тестувати пропозицію у соцмережах: Instagram, Facebook, TikTok тощо.
 

Як дізнатися про конкуренцію в ніші?

В цьому вам допоможуть такі дії: дослідіть ключові слова та перевірте конкуренцію по ним; проаналізуйте топові сайти по цікавому вам запиту; вивчіть ринкові звіти; моніторте тематичні соціальних мереж і форуми; перегляньте платформи для відгуків; відвідуйте галузеві заходи; проводьте опитування та інтерв'ю потенційної цільової аудиторії.