Блог

Як вибрати нішу для бізнесу у 2024 році

6 березня 2023 р.

Як вибрати нішу для бізнесу у 2024 році #1

Відкриття свого бізнесу з нуля — захоплююча та складна справа, яка потребує ретельного планування та підготовки. А вибір вибір галузі для ведення бізнесу — одне з найважливіших рішень, яке доводиться приймати будь-якому підприємцю. Як саме це зробити, ми розповімо в цьому пості. Поговоримо про те, на що звертати увагу під час вибору ніші та яких помилок слід уникати.

 

Що таке ніша у бізнесі

Бізнес-індустрія чи ніша — це група компаній, які виробляють схожі продукти або пропонують послуги, що задовольняють однаково категорію клієнтських потреб. Наприклад, технологічна галузь включає компанії, які виробляють програмне забезпечення, обладнання та інші продукти, пов'язані з технологіями. Індустрія охорони здоров'я включає всі компанії, які надають медичні послуги та продукти.

Тобто ніша у бізнесі — це сфера роботи компанії та її конкурентів. Ніша може бути низькоконкурентною та висококонкурентною. Звісно, мрія будь-якого підприємця — це сегмент, де є високий попит, а конкуренція відсутня чи дуже низька. Якщо знайти таке незайняте поле, є шанс легко вибитися у топ і стати першим чи навіть єдиним вибором споживача. І тут не доведеться навіть вигадувати щось незвичайне. Достатньо задовольняти базовий запит клієнтів: через відсутність аналогів ваше рішення все одно залишатиметься затребуваним, навіть не дивлячись на ціну.

Проте, такий успіх трапляється рідко. Реалістичніший сценарій, що на вашому полі вже будуть інші гравці. Як діяти в цьому випадку, щоб знайти для себе вільне місце на ринку та завоювати покупців, поговоримо далі.

 

Вибір ніші на конкурентному ринку

Як вибрати нішу, щоб займатися справою було цікаво, прибутково і не набридло за місяць? Ось кілька порад.

Враховувати свій досвід та інтереси
Запустити і вести свою справу — це непроста робота, і для того, щоб досягти успіху, потрібно багато зусиль і часу. Тому завжди краще, якщо обрана галузь не лише обіцяє бути фінансово успішною, а й збігається з вашою особистою сферою професійних інтересів. Адже якщо людина захоплена тим, що робить, і має потрібні досвід та навички, то шансів на успіх стає більше.

Вивчити індустрію
Перш ніж вибрати нішу, познайомтеся з нею якомога ближче. Подивіться на галузеві тенденції, потенціал зростання та конкуренцію. Також важливо розуміти потенційний цільовий ринок та правильно оцінити потреби майбутніх клієнтів. Ця інформація допоможе вам визначити, чи існує місце на ринку для вашого продукту або послуги і чи життєздатні вони у довгостроковій перспективі.

Оцінити рівень конкуренції
Конкуренція — це природна частина бізнесу, і, швидше за все, у вашій ніші вже є кілька схожих компаній. Визначте, хто ваші конкуренти, проаналізуйте їх сильні та слабкі сторони. Це допоможе вам зрозуміти, як ви можете виділити свій продукт чи послугу на фоні вже існуючих рішень. Тобто конкурентний аналіз допоможе вам розробити унікальну торгову пропозицію та стратегію позиціонування вашого бізнесу на ринку.

Сформувати унікальну торгову пропозицію
Коли ви знаєте своїх потенційних покупців, конкурентів і ринок загалом, саме час сформулювати, а чим ви вигідно відрізняєтеся від усіх інших. Це може бути ціна, якісніший і комфортніший клієнтський сервіс, більше можливостей за ті ж гроші, що й у конкурентів. Якщо ви чітко пропишите свої сильні сторони, потім буде набагато простіше презентувати і просувати товар або послугу.

Проконсультуватися з експертом
Навіть найретельніші теоретичні дослідження та підготовка не замінять досвіду. Тому, коли у вас вже є готовий план виходу на ринок, не завадить показати його практикуючому підприємцю або бізнес-консультанту. Так ви отримаєте незалежний погляд на ваш продукт і бізнес-плані, можливо, зможете уникнути неочевидних помилок.

 

Якими інструментами можна користуватися, вибираючи нішу

Ось кілька сервісів, які допоможуть вам вивчити ринок та конкурентів.

Google Trends
Це безкоштовний інструмент, який допомагає проаналізувати популярність тих чи інших запитів у різних країнах. Це зручно, якщо потрібно оцінити, чи взагалі є попит на продукт, як він змінюється з часом. Наприклад, припустимо, що ви хочете продавати сонячні електростанції в Україні. Вводимо цей запит у сервісі та бачимо результат, як саме змінювався попит за 5 років.

Як вибрати нішу для бізнесу у 2024 році #2

У Google Trends можна дивитися дані в режимі реального часу або глянути ретроспективу, починаючи з 2004 року.

SimilarWeb
Це комплексний інструмент для аналізу сайтів конкурентів. Сервіс дозволяє дізнатися, скільки відвідувачів приходить на сайт, з яких країн, які джерела трафіку, це органічний трафік або конкурент купує рекламу. Сервіс — платний, однак у безкоштовному доступі є окремий функціонал, якого вистачить, щоб трохи більше дізнатися про ваших конкурентів перед вибором ніші та стартом бізнесу.

Докладніше про послуги для аналізу конкурентів ви можете почитати в нашому окремому пості.

 

Часті помилки під час вибору ніші

Сліпо слідувати трендам
Тренди приходять і йдуть, тому не варто сліпо пірнати в якусь галузь просто на хвилі хайпу. Тож, навіть якщо якийсь сервіс чи продукт на піку,  варто провести попереднє дослідження. Інакше ви можете інвестувати час та гроші у галузь з обмеженим потенціалом зростання або таку, що вже перенасичена конкурентами.

Обирати, виходять виключно із фінансових причин
Хоча фінансовий потенціал має важливе значення, він не повинен бути єдиним фактором у вашому рішенні. Якщо вибрати галузь, яка вам взагалі не цікава, це може призвести до вигоряння та зниження мотивації. А в такому стані складно бути продуктивним та працювати на довгу перспективу.

Ігнорувати етап досліджень
Запускати бізнес без об'єктивної оцінки ринку, конкурентів та потреб клієнтів — така собі ідея. Але й таке бувати, особливо коли йдеться про вивчення аудиторії: люди часто будують уявлення про своїх майбутніх клієнтів та їх запити, спираючись тільки на свій досвід. Тобто просто судять по собі: якщо мені щось подобається — це обов'язково сподобається й іншим. Проте, треба розуміти: підприємець ≠ клієнт, тож мінімальний аналіз потрібен завжди.

 

Перспективні ніші для бізнесу у 2024 році

Сфери, що швидко розвиваються

Проєкти на базі штучного інтелекту (ШІ)
Експерти передбачають, що ШІ в найближчі роки знаходитиме все частіше застосування в різних індустріях.

Ось декілька прикладів, як і де можуть використовувати продукти на базі ШІ:

  • у фінансовій та банківській сфері: автоматизувати ризик-аналіз та кредитний скоринг, допомагати у боротьбі з шахрайством;
  • маркетинг: аналізувати великі обсяги даних, визначати запити та поведінкові моделі споживачів, а потім з урахуванням цієї інформації персоналізувати маркетингові кампанії;
  • логістика: ШІ може оптимізувати логістичні процеси та допомагати з плануванням маршрутів доставки.

Електронна комерція
Незважаючи на те, що це вже давно не нова сфера, цей сегмент все ще зростає. За оцінками аналітиків до 2026 року його вартість може становити 8,1 трлн доларів. Для порівняння: 2021 року ця цифра становила 5,2 трлн долл.

Один із плюсів цієї ніші в тому, що вона відкрита для проєктів будь-якого масштабу та бюджету. Можна зібрати команду та запустити великий маркетплейс. А можна самому завести сторінку в Instagram і перетворити її на свій невеликий онлайн-магазин.

Продукти та сервіси для здоров'я та турботи про себе
Останні роки активно розвивається і просувається ідея турботи про себе, своє здоров'я, як фізичне, так і ментальне. І якщо спочатку це було трендом, зараз — поступово стає нормою та повсякденною рутиною. Тому все більше людей шукають рішення, які б допомогли їм покращити свій стан і якість життя. Так що бізнес, що надає послуги та продукти, пов'язані з фітнесом, здоров'ям та харчуванням, може мати великий успіх.

Навчальні онлайн-курси
Пандемія коронавірусу нормалізувала віддалене все: роботу, спілкування, розваги, навчання. І якщо деякі аспекти нашого життя, як спілкування та зустрічі з друзями, ми з радістю повернули в офлайн, то онлайн-курси все ще не втрачають актуальності. Вчитися онлайн – це легко, зручно, інклюзивно. Головне, як і всюди, створити якісний продукт.

Простий старт у малому бізнесі

Продажі за дропшиппінг-моделлю
Вище ми вже говорили про те, що електронна комерція залишається в топі зростаючих індустрій. А дропшипінг — одні з найпростіших способів увійти в е-комерцію: не потрібно закуповувати асортименти, орендувати склад, займатися упаковкою та доставкою товарів. Для старту потрібно мінімум: зробити сайт і знайти оптових постачальників.

Сфера послуг
Якщо ви самі вмієте щось робити, це хороший фундамент для старту бізнесу у сфері послуг. Встановлення бойлерів і кондиціонерів, ремонт комп'ютерів або взуття, виготовлення ключів або послуги перукаря, візажиста та інше — це напрямки, в яких майстер може швидко заробити репутацію та клієнтів.

Спочатку можна працювати як індивідуальний підприємець, напрацювати базу, а потім, за бажання, збирати команду та потроху масштабувати свою справу.

Консалтинг
Бізнесу часто потрібна професійна допомога в різних областях, а наймати окрему людину в штат з якоїсь причини невигідно. Наприклад, у компанії немає потреби постійно тримати у команді юриста чи маркетолога, але іноді така експертиза потрібна для разових завдань. І в таких ситуаціях підприємці звертається за допомогою до незалежних спеціалістів або агенцій.

У цій сфері велике значення має бренд (особистий чи компанії) та відгуки. Тому важлива складова просування послуг з консалтингу — вести соцмережі, публікувати експертний контент у ЗМІ та на своїх ресурсах, брати участь у профільних заходах, щоб налагоджувати звʼязки з колегами та потенційними клієнтами.

Рієлторська агенція
Пошук за запитом «купити Київ» видає на всю першу сторінку оголошення про купівлю або продаж нерухомості. Люди готові платити певний відсоток порядним фахівцям, які позбавлять їх безлічі клопотів і дадуть гарантії безпечної угоди. Ключове слово тут «порядність», оскільки саме гарна репутація приноситиме гроші агентству.

 

Сподіваємося, що цей пост трохи полегшить вам завдання і ви успішно запустите свою справу. А коли це станеться, наша команда буде рада допомогти вам із підключенням платежів. Якщо раптом у вас вже є питання, пов'язані з підключенням онлайн-оплати, ви можете задати їх нашій команді підтримки.

Faq

Які переваги і недоліки вибору популярної ніші для бізнесу?

Якщо ви заходите у популярну нішу, можна мати впевненість в тому, що товар або послуга є затребуваним. Але у таких нішах зазвичай велика конкуренція, тому варто готуватися до того, що доведеться докладати зусиль, щоб мати успіх на такому ринку.

Як знайти власну нішу, що відповідає вашим інтересам і знанням?

Для цього потрібно врахувати свій попередній досвід та інтереси у житті, вивчити потенційно цікаві ніші, а потім зіставити отримані дані. Так ви матимете змогу переконатися, що достатньо добре орієнтується саме у цій ніші та розумієте, як діяти. 
 

Як дослідити потенціал вибраної ніші на ринку?

У цьому допоможуть спеціальні інструменти та сервіси. Наприклад, Google Trends дає змогу проаналізувати популярність тих чи інших запитів у різних країнах, а SimilarWeb дозволяє дізнатися, скільки відвідувачів приходить на сайт, з яких вони країн, які джерела трафіку (органічний він або платний).