Блог

Вибір ніші для бізнесу

6 квітня 2020 р.

Interkassa_blog_Выбор ниши для бизнеса.png

Яке діло вибрати, щоб точно бути впевненим, що це шлях до багатства?

Рішення будувати власний бізнес часто зріє роками, але не може втілитися в реальність. Страшно спалити за собою мости стабільної найманої праці і регулярної зарплати, без стовідсоткової гарантії, що проект вистрілить і озолотить підприємця. Час проходить, проект втрачає актуальність. Цю ідею реалізував хтось інший.

Чарівної таблетки від ризиків, що підстерігають будь-який бізнес, не існує і гарантувати позитивний результат без додаткової інформації ніхто не зможе.

Зате можна стверджувати, що без особистого інтересу до теми і швидких результатів - попереду чекає втома, роздратування і сумовитий фініш недалеко від старту. Добре робити те, що не викликає ентузіазму, не вийде, а за «і так зійде» ніхто платити не буде.

Усвідомлений вибір ніші може підняти шанси досить високо для сприятливих прогнозів. Тільки бізнесменові відомі особисті запаси працьовитості і енергії, якими він володіє. Він один знає, чи подобається справа настільки, щоб витрачати весь свій час і енергію, або робота з восьми до п'яти виглядає затишніше.

У цій статті покажемо, як вибрати нішу для бізнесу, а ще:

  • що це і навіщо це вивчати;
  • виділимо важливі моменти вибору ніші;
  • розберемо основні помилки.

Невідомо, як відповісти на питання «яке діло вибрати, щоб розбагатіти». Важливо, як його вибирати.

Що таке ніша в бізнесі

Ніша в бізнесі - це місце закладки його фундаменту, від якого залежить стійкість всієї будівлі.

Це незайнятий або частково вільний ряд на ринку, де на продукт є попит, але не вистачає пропозицій. Продуктом може бути і товар, і послуга. Насправді таких ніш більше, ніж можна подумати.

Вузьке спрямування бізнесу - сегмент ринку з низькою конкурентністю. Воно дозволить обзавестися постійними клієнтами і набратися досвіду на старті, при наявності цікавої торгової пропозиції. Це найбільш безпечний і легкий шлях. Починати з нуля найкраще саме тут, в подальшому завжди можна подумати про додаткові прибудови.

Але якщо бажана ніша переповнена конкурентами настільки, що фундамент закласти просто ніде?

Доведеться знести якусь будівлю, щоб на її місці побудувати свою і переселити в неї мешканців-споживачів. Це не просто. Доведеться вкласти чимало ресурсів, та без серйозної конкурентної боротьби ніхто місцем на сонячній стороні не поступиться.

У більшості випадків у молодого бізнесу в переповненій ніші два варіанти: продати свій проект серйозним гравцям або просто закритися під тиском. Тиск на конкурентів великі акули справджують просто: якщо нова компанія починає переманювати клієнтів, вони можуть демпінгувати і ставити в роздріб оптові ціни, маючи фінансову подушку безпеки. Зниження вартості продукту на 20% поверне їх клієнтуру назад, та навряд чи бізнесмен зможе конкурувати і працювати собі в збиток.

Винятки бувають рідко.

Але все-таки бувають. Для цього необхідний солідний рекламний бюджет, просування компанії в інтернеті, креатив і команда професіоналів. Шанс є у тих, хто принесе з собою те, чим не можуть похвалитися інші - щось унікальне для споживача. Це може бути товар, послуга, незвичайний сервіс або пропозиція. Що завгодно. Але його завдання: виділити бізнес серед конкурентів, щоб його помітили. Вигідні ціни в цьому сегменті встановити не вийде.

Заробити тут можна і так. Товар повинен бути відмінної якості, з мінімальною націнкою, і покупець знайдеться. Але коли питання торкнеться розширення бізнесу, тоді і почнуться труднощі.

З огляду на те, що в переповнених нішах найбільш затребуваний товар, спроби штурмувати цю фортецю бувають, але нагорі все ж залишаються ті ж самі гіганти. Про появу нових великих торгових компаній нічого не відомо.

Запускати бізнес без перспектив зростання не зовсім правильно. Точніше, зовсім неправильно. Настане час, коли захочеться більшого і тоді бажано, щоб варіант для розширення був готовий.

Справа повинна розвиватися, тільки це має значення.

Найпопулярніші ніші для бізнесу

Тут зібрані напрямки в малому бізнесі, які будуть актуальні завжди. Коли споживач оцінить майстерність виконавця, клієнти самі почнуть приводити нових замовників.

Всі наведені приклади при належному розвитку бізнесу можна і потрібно розширювати.

Ріелторське агентство

Пошук по запиту «купити Київ» видає на всю першу сторінку оголошення про купівлю або продаж нерухомості.

Люди готові платити певний відсоток порядним фахівцям, які позбавлять їх від безлічі клопоту і дадуть гарантії безпечної угоди. Ключове слово тут «порядність», так як саме хороша репутація буде приносити гроші агентству. Якщо потенційний клієнт пошукає відгуки про контору в інтернеті, він обов'язково їх знайде.

Від того, що говорять люди про роботу агентства залежить успішність бізнесу.

Консалтинг

Бізнесу потрібна професійна допомога в самих різних сферах. Тому компанії звертаються за допомогою до фахівців. Потрібні послуги бухгалтера, щоб побудувати в компанії ефективну систему бухобліку; юриста для складання договору; маркетолога, який зможе направити рекламний потік до цільової аудиторії.

Працювати можна самостійно або організувати консалтингове агентство з командою професіоналів і заробляти як посередник.

Навчальні курси

Спеціаліст може ділитися своїми знаннями з людьми, які інвестують в саморозвиток. Охочих пройти короткий ефективний курс і отримати потрібні навички за короткий термін чимало. Люди розуміють, що диплом - не показник знань і умінь, тому бізнес-тренінг передасть їм досвід, якого так не вистачає на початку.

Репетитори можуть займатися підготовкою до здачі іспитів до ВНЗ. Треба глибоко розбиратися в предметі і вміти говорити про нього простою мовою.

Сфера послуг

Установка бойлерів і кондиціонерів, ремонт комп'ютерів або взуття, виготовлення ключів або послуги перукаря - напрямок, в якому майстер може швидко заробити репутацію і постійно зростаючий список клієнтів, завдяки «сарафанному» радіо.

Щоб почати, треба закупити інструменти і зручним способом знайти перших замовників. Великих проблем виникнути не повинно, так як у фахівця в своїй області давно є постійні замовники. Це як в перукарні, коли клієнт звертається до одного і того самого майстра.

Пошиття одягу

Якісно зшитий одяг на замовлення - прекрасна альтернатива дорогим брендам і погано зробленим товарам. Адекватна вартість виробів сама по собі стане рекламою для цільової аудиторії.

Прокат

Іноді якась річ потрібна буквально на день. Велосипед для прогулянки з друзями, костюм на дитяче свято або весільна сукня. Далеко не кожна людина стане купувати дорогі речі, щоб скористатися ними один раз. Пункт прокату може стати джерелом стабільного доходу, після ретельного аналізу потреб споживача в обраному районі.

Всі перераховані приклади наведені для того, щоб продемонструвати, як мало впливає популярність на успішність бізнесу на відміну від експертності і ретельного аналізу ринку.

У топі популярних ніш важко зайти варіант без унікальної торговельної пропозиції, але ніщо не заважає займатися вузьким напрямком, щоб в подальшому, крок за кроком, розширити вплив на ширшу аудиторію.

Ось ми і підійшли до головного.

Критерії вибору

Як вибрати нішу, щоб займатися справою було цікаво, прибутково і не набридло через місяць?

Досвід і здібності

Важливо зрозуміти, що людина може робити краще за інших. Якщо фахівець робить унікальні речі, які хотіли б залучити всі його знайомі - прекрасно. Така людина формує попит, якого до нього не існувало. Це може бути програміст, дизайнер, декоратор - людина будь-якого фаху, яка пройшла довгий шлях до такого рівня майстерності. І цей попит можна масштабувати, коли продукт вже є на ринку. Це ідеальний варіант до якого треба прагнути.

Якщо знань поки недостатньо, треба підвищувати експертність в обраному продукті. Вчитися зараз легко, інтернет надає таку можливість в будь-який час і на будь-яку тему. Не можна бути дилетантом, коли клієнт задає питання - це помітно і викликає сумніви. Є сумніви - немає угоди.

Сенс в тому, щоб визначити свої кращі якості і зрозуміти, в якому вигляді бізнесу вони можуть застосовуватися. З варіантів треба вибрати той, який імпонує більше інших.

Але є ще дещо. Крім того, що справа має подобатися, вона повинна приносити дохід. Часу і зусиль на угоду в 100 гривень йде не менше, ніж на угоду в 100 тисяч.

Якщо майстер - відмінний різьбяр по дереву, краще виходити на ринок не з дерев'яними медальйонами, а, наприклад, сходами. Коли справа піде, можна розширювати асортимент як завгодно.

Потреби аудиторії

Один з найефективніших способів для старту - це знайти реальну проблему, яка турбує людей, і вийти на ринок з її рішенням.

Наприклад, товари по підписці - ідея не нова, але не так вже широко поширена. Багато людей підписалися б на періодичну розсилку п'яти-десяти пар шкарпеток. Чисті шкарпетки одного кольору - «біль» клієнта, яка перекочувала в анекдоти. Інтернет-магазин міг би щомісяця продавати онлайн вагон шкарпеток, непогано заробляючи лише на цьому.

Але є заковика - доставка, яка може з'їсти весь прибуток. Магазин, який зуміє регулярно доставляти додому навіть дрібні покупки, чекає процвітання. Або організацію, яка допомагає доставити товар іншим торговельним ресурсам.

Трохи смішний приклад, але це так. Рішення будь-якої проблеми - хороший спосіб почати свою справу.

Варто уважно вивчити свою цільову аудиторію, зрозуміти, що її турбує і запропонувати рішення. У будь-якому випадку, товар або послуга повинні приносити користь конкретним людям.

Тобто, не варто гламурним дівчаткам продавати повітряні компресори, вони їм не потрібні.

Емоції важливі

Продукт в обраній ніші повинен викликати емоції.

Експертна розповідь про переваги товару змусить людей робити порівняння з конкурентами, шукати плюси і мінуси в пропозиції, зважувати вартість і користь.

Але якщо це круто виглядає, друга півкуля мозку відразу винесе рішення: «Хочу!» Коли щось дійсно подобається, люди не дивляться на ціну, відмовляючись від логіки.

Також треба проаналізувати роботу конкурентів, щоб не повторити їх помилки, зробити краще і знайти головну конкурентну перевагу.

Визначаємо перспективну нішу

Сервіс Яндекс.Вордстат покаже основні запити людей в пошуковій системі. Це непоганий спосіб зрозуміти, що в тренді, на що споживач готовий витрачати.

Написавши назву потрібного товару, можна побачити кількість переглядів в інтернеті за останній місяць. Пошук можна обмежити конкретною областю, регіоном або містом.

Тут важливо розуміти, що сплеск інтересу до якого-небудь продукту може бути викликаний звичайною рекламою і не говорить про пік продажів. Звичайний інтерес - скільки коштує? Тому переглядати статистику треба регулярно, дані можуть змінитися.

Є більш реалістичні показники. На сайтах купонів можна дізнатися аналітику минулих акцій. Знайдена інформація покаже, які послуги реально затребувані і продавалися раніше.

Самостійний аналіз галузей, що найбільш швидко розвиваються в країні, може підказати багато цікавих ідей. Наприклад, стрімкий підйом фінансових технологій і безконтактних платежів може дати непоганий шанс розробнику додатків зайняти своє місце в цій сфері.

Помилки при виборі ніші

Поспіх - головний ворог починаючого підприємця. Бажання почати якомога швидше і розібратися по ходу руху змушує нехтувати оцінкою ринкової ситуації, вивченням ніші і розробкою стратегії розвитку хоча б на пару ходів вперед.

Напевно, можна знайти пару прикладів успіху з таким підходом, але це виняток. Як правило, такі проекти закриваються з великими збитками.

Не поспішати - це не означає стояти на місці. Навпаки, треба проводити велику роботу в усіх напрямках аналізу: продукту, ніші, конкурентів, попиту і цільової аудиторії. Врахувати сезонність продукту, якщо вона є. До запуску вже прогріти потенційних клієнтів, і зрозуміти як саме їх залучити.

Це друга основна помилка: запускати бізнес без об'єктивної оцінки потреб клієнтів. Часто бізнесмени виходять тільки з власних уявлень про інтереси потенційних покупців, які іноді не мають нічого спільного з реальністю. І товар припадає пилом.

Нарешті, важливо не переоцінити свій бюджет на запуск. Якщо він розписаний до дрібниць і виникнуть непередбачені витрати (а вони обов'язково виникнуть), може статися конфуз. Наприклад, довелося заплатити велику суму за можливість відкриття торгової точки. Ці гроші не були передбачені бюджетом, так як не потрібні для збору необхідних документів. Але стали приходити пожежні, податківці, санінспекторів і гальмувати відкриття, кожен раз знаходячи нові порушення.

Будемо реалістами - так буває, на жаль. Заплативши, бізнесмен виявляє, що тепер можна відкриватися, але вже немає грошей на закупівлю торгового або касового обладнання.

Тому, розрахувавши бюджет, краще помножити його на два.

Тут перераховані основні помилки і критерії вибору ніші для бізнесу. Все врахувати неможливо, так як скільки людей - стільки індивідуальних ситуацій.

Але якщо слідувати цим рекомендаціям, адаптувати вийде будь-який напрямок підприємницької діяльності.