Блог

Вірусна реклама, або Як влаштований віральний маркетинг

25 листопада 2020 р.

Вірусна реклама, або Як влаштований віральний маркетинг #1

Сучасні реалії диктують нові правила просування товарів та послуг. Недостатньо просто бути на ринку і час від часу запускати рекламу, розповідаючи про переваги свого продукту. Люди хочуть отримувати не тільки інформацію, але і яскраві враження. Тому реклама повинна викликати емоційний відгук в аудиторії — дивувати, веселити, шокувати, хвилювати. Тоді значно більше шансів, що вона стане вірусною та розлетиться в інтернеті

Що таке віральний маркетинг, та як зробити вірусну рекламу, розповімо в статті. Готуйтеся – буде багато корисної інформації та прикладів.

Що таке вірусна реклама

Вірусний або віральний маркетинг – це стратегія створення контенту таким чином, щоб він викликав величезний інтерес серед споживачів. Відповідно, вірусна реклама – це відеоролик, стаття, картинка або будь-який інший формат, про який хочеться розповісти або поділитися в соціальних мережах. Завдання такого зачіпного промо очевидна та проста – змусити людей просувати бренд, навіть не усвідомлюючи цього.

Іноді реклама віруситься сама по собі, навіть коли в авторів першочергово не було такої мети. Але таке щастя — це, скоріш, виняток. Тож краще не покладатися на вдачу та ґрунтовно підійти до підготовки контенту. Продумати стратегію дистрибуції, закласти необхідні компоненти та тригери в ідею та сам сюжет реклами. На що варто звертати увагу під час створення вірального контенту – розповімо в наступних розділах.

Види вірусної реклами з прикладами

Вірусна реклама може буваю форматах: відео, стаття, білборд, телевізійний ролик, челендж, тощо. Можна навіть поширити чутки, які стануть вірусними та принесе користь вашому бізнесу. Розберімося найбільш використовувані формами на прикладах.

Відеоролики найчастіше стають вірусними, тому що завдяки їм простіше розповідати захопливі історії. Гарна історія викликає глибокі співпереживання або позитивні емоції, а це ключовий фактор, яке робить звичайну рекламу віральною.

Чудовим прикладом вірусного відеоролика є реклама бренду Duracell – The Teddy Bear. Історія розповідає про те, як батько, під час військової служби, надсилає дочці подарунок – плюшевого ведмедя, який каже I love you, baby girl. Вона чекає тата з війни та страждає, що його немає поруч. Найсумніший момент цього ролику, коли дівчинка чує голос батька, забігає в кімнату та бачить, що голос іде від відеодзвінка. Але в кінці вона знову чує голос батька, і це вже не запис.

Вірусна реклама, або Як влаштований віральний маркетинг #2

Кадр з реклами Duracell – The Teddy Bear

Пісня також може стати вірусною, особливо якщо вона підкріплена візуалом, що чіпляє. Мельбурнська компанія Metro Trains замовляла таку пісню, щоб застерегти людей від нерозважних вчинків, що призведуть до смерті. Подивитися соціальну рекламу Dumb Ways to Die можна за посиланням.

Вірусна реклама, або Як влаштований віральний маркетинг #3

Кадр з реклами Metro Trains – Dumb Ways to Die

Тема сексу вже давно не табу. Вона привертає увагу потенційних клієнтів та допомагає рекламі стати вірусною. Маркетологи AXE розуміють це та вправно використовують секс для створення ефективних та запам’ятовуваних кампаній.

Вірусна реклама, або Як влаштований віральний маркетинг #4

Постер з промо-кампанії гелю для душу AXE

Білборди не втрачають актуальність, а їх також можна використовувати для розміщення реклами, яка в перспективі стане вірусною. Дракула на картинці нижче грали на нервах жителів Лондона, та зацікавлював глядачів у всьому світі перед прем’єрою однойменного серіалу від BBC.

Вірусна реклама, або Як влаштований віральний маркетинг #5

Білборд для промо-кампанії до серіалу “Дракула”

Часто стає вірусною й соціальна реклама. Благодійні фонди та організації використовують креатив на максимумі, щоб донести свої ідеї до людей. Наприклад, Всесвітній фонд грамотності закликає дітей читати книги, а як аргумент показує, що станеться з казковим персонажами, якщо вони не будуть це роботи.

Вірусна реклама, або Як влаштований віральний маркетинг #6

Банер з рекламної кампанїі Всесвітнього фонду грамотності: "Якщо дитина не читає, його уява гине”.

Сама собою ідея також може стати вірусною. От показна історія того, як кафе Crif Dogs стало одним з найпопулярніших закладів Нью-Йорка. У 2007 році власник закладу Брайан Шебайро вигадав незвичну концепцію для привертання відвідувачів. Він поставив у віддалений куток кімнати телефонну будку, схожу на ту, у якій доктор Хто подорожує через світи. І ця будка стала входом у прихований бар Please Don’t Tell. Щоб у нього потрапити, необхідно натиснути “2” на старому циферблаті.

Завдяки такій концепції бар Please Don’t Tell, а разом з ним і кафе Crif Dogs, стали одними з найбільш відвідуваних Нью-Йорка. Все тому, що людям подобаються таємниці, а також причетність із закритими спільнотами.

Як заклад без реклами та власного сайту став таким популярним? Дуже просто – далеко не кожен здатен зберігати секрети. Так чи інакше, правда завжди виходить назовні.

Створення вірусної реклами: 6 принципів вдалої віральної стратегії

Перед тим, як розбирати принципи створення та розповсюдження вірального контенту, розгляньмо, як з’явився один з перших вірусних YouTube-роликів. Мова піде про рекламу блендерів компанії Blendtec. Історія почалася в 1995 році, коли інженер Том Діксон випустив свій перший блендер. Вже в 1999 році він заснував компанію Blendtec. Його товари були гарної якості, але про це мало хто знав. Компанії був потрібен новий погляд, тому в 2006 році Том найняв маркетолога Джорджа Райта, і не прогадав.

У перший же робочий день Джордж помітив тирсу на підлозі в одному з виробничих приміщень компанії. Виявилось, що Том кожен вечір тестував блендери на міцність, перемелюючи в них кілька дощечок. У той вечір народилася ідея відеоролика Will It Blend, в якому Том у білому лабораторному халаті подрібнює в блендері скляні кульки, граблі та м’ячі для гольфу. Задум був у тому, щоб продемонструвати глядачам міцність та якість продукту.

Відео зібрало понад 6 млн переглядів на YouTube за перший тиждень. Том та Джордж продовжили знімати схожі ролики, що допомогло збільшити продажі блендерів на 700% за два роки.

Ця історія – доказ того, що абсолютно кожен може запустити вірусний контент. Навіть такий повсякденний продукт як блендер може викликати WOW-ефект.

Щоб досягти такої віральності, як історія з продуктом компанії Blendtec, варто врахувати деякі принципи створення захопливого контенту. Про них — далі.

Орієнтуйтесь на цільову аудиторію (ЦА)

Реклама буде мати відгук, якщо звертатися до зацікавленої людини, тобто – до цільової аудиторії. Щоб скласти детальний портрет потенційного покупця, пропишуть його страхи, зацікавлення, мотивації, цілі, звички та оточення в контексті свого продукту. Так буде простіше сформувати мету реклами, визначте формат, емоційні тригери та платформи для розміщення.

Більше інформації про те, як скласти портрет цільового користувача читайте в статті за посиланням.

Оберіть потрібний канал розповсюдження реклами

Безпрограшний варіант для запуску вірусної реклами – соціальні мережі. По-перше, там ви не обмежені у форматах, що не скажеш про телевізор, радіо або зовнішній рекламі. По-друге, соціальні мережі – це ідеальне середовище розповсюдження контенту.

Під час вибору платформи, враховуйте зацікавлення та потреби ЦА. Від цього буде залежати успіх маркетингової кампанії.

Переконайтесь, що рекламою легко поділитися

У маркетингу є просте правило – що зрозуміліше контент, то більше людей він приверне. Що стосується вірусного розповсюдження реклами, дуже важливо максимально спростити обмін нею серед користувачів. Коли реклама достатньо цікава та проста для сприйняття, до того ж її легко репостнути, завантажити або надіслати іншим користувачам, аудиторія, напевно, буде ділитися таким контентом.

Викликайте емоції

Вірусна реклама, або Як влаштований віральний маркетинг #7

Під час створення реклами, зосередьтесь на тільки на функціональних особливостях товару, але й на почуттях аудиторії. Згідно з дослідженнями Buzzsumo, контент частіше стає вірусним, якщо викликає такі емоції: здивування, сміх, веселощі, радість, злість, емпатія, здивування та сум.

Щоб створити емоційний контент, можна використовувати різні прийоми:

 • Надати глядачу хліб для роздумів. Наприклад, як це зробила компанія Kia Motors. Вона запустила в мережу вірусний ролик Hero’s Journey, який рекламує нову марку автомобіля, а разом з тим висвітлює проблему охорони природи. Тема не нова, але від цього не менш актуальна. Правильна подача матеріалу змушує задуматися про внесок кожного в захист довкілля. До речі, у рекламі знялася відома голлівудська акторка Меліса Маккарті, що зробило ролик ще більш вірусним.
 • Залучити в рекламу відому особистість. Маркетингові кампанії з участю зірок вочевидь чекає популярність та велике зацікавлення аудиторії. Наприклад, реклама MISS DIOR – The new Eau de Parfum з Наталі Портман зібрала понад 100 млн переглядів на YouTube, а новий аромат Miss Dior став бестселером модного будинку.  
  Якщо бюджет не дозволяє співпрацювати із зірками світового масштабу, знадійте лідерів думок. Колаборації з блогерами особливо успішні, якщо воші аудиторії перегукуються. Про те, як просувати бренд через інфлюенсерів – читайте в нашому блозі.
 • Пробуджувати позитивні почуття. У дослідженні What makes a video go viral з’ясували, що контент, який провокує сильний емоційний відгук, з великою ймовірністю стане вірусним. Вчені стверджують, що позитивні почуття викликають сильніше бажання розповсюдити рекламний матеріал, ніж негативні 
  Ймовірно тому кожен відеоролик Nike стає вірусним. Компанія точно знає, за які ниточки треба смикати, щоб надихати та мотивувати людей. Прекрасний приклад їхньої вірусної реклами – ролик, в якому Криштіану Роналду помінявся тілами зі школярами.
 • Викликати негативні почуття, але робити це дуже обережно. Перегин в бік негативу може спровокувати обурення глядачів та завдати шкоду вашій репутації. 
  Приклад використання негативних емоцій, зокрема, страху та огиди, можна побачити в рекламі австралійського фонду освіти. Вони висвітлили проблему шкільних прогулів своєрідним способом: показали, як підлітки замість уроків поїхали відпочивати та потрапили в неприємності — зайшли на мінне поле. Реклама викликала резонанс в інтернеті та шквал обурення. Завдяки такому сплеску емоцій ролик розлетівся не тільки по Австралії, але й по всьому світі. Але це той випадок, коли обурення глядачів зіграло на користь компаній. У фонду була проста та зрозуміла мета – показати школярам, що прогулювати погано, і донести цю інформацію до більшої кількості людей. У них це вийшло. Подивитися відео можна за посиланням.

Додайте практичну цінність

Щоб продати товар, послугу або ідею, необхідно продемонструвати користувачам, як продукт розв’яже їхні проблеми. Подумайте, що ви можете дати своїм клієнтам: здоров’я, репутацію та статус, кар’єрний ріст, навички, знання, а може щось інше. Замисліться над болями аудиторії та постарайтеся донести через рекламу, як ви ці болі усуваєте.

До речі, єдиний капітал, який не можна купити – це час. Якщо можете допомогти клієнту оптимізувати його час, обов’язково вкажіть на це. Попри те, що цей меседж часто використовується в маркетингових кампаніях.

Огорніть свою ідею цікавою історією

Люди люблять історії. Так склалося, що історично — це найприродніша форма обміну інформацією. По-перше, в історіях є сюжет та його можна переказувати. По-друге, гарна історія викликає емоції, а вони – ключ до серця споживача. Емоційно залучені користувачі більше купують, менше звертають увагу на ціни, активно популяризують бренд серед знайомих та частіше взаємодіять з компанією.

Вигадати яскраву історію, яку хочеться переказувати, нескладно. Достатньо проаналізувати ЦА та виявити її болі. Коли знайдете конфлікт, розкажіть та покажіть, як його можна розв’язати за допомогою продукту вашого бренду.

Плюси та мінуси вірусної реклами

Якщо не використовуєте вірусний маркетинг для бізнесу, ви впускаєте можливості популяризації свого бренду.

У цій стратегії є низка суттєвих переваг, серед яких:

 • Гарна окупність інвестицій. Найкраще у вірусному маркетингу – його економічна вигода. Завдяки тому, що користувачі самі розповсюджують рекламу, ви не витрачаєте кошти на просування.
 • WOW-ефект. Зазвичай короткий вірусний відеоролик виглядає видовищніше та чіпляє більше людей, ніж півторагодинний художній фільм.
 • Довіра. Вірусний контент на те й вірусний, що передається від однієї людини до іншої. Коли користувач переглядає рекламу з рекомендації друга або колеги, у нього не виникає відчуття, що йому намагаються щось продати.

Серед недоліків вірусної реклами варто виділити наступні:

 • Ефективність такої реклами важко виміряти;
 • Віральний маркетинг не дає миттєвих продажів, а скоріш працює на довготривалу перспективу, а саме – впізнаваність бренду;
 • Вірусну рекламну кампанію важко контролювати. Після запуску вона починає жити своїм життям.

Вірусна реклама – це чудовий спосіб привернути потенційних клієнтів, підвищити впізнаваність бренду та рівень продажів. Використовуйте стратегії вірального маркетингу грамотно, щоб вивести бізнес на новий рівень. А щоб онлайн-платежі проходили гладко для вас та ваших клієнтів, звертайтеся до Interkassa. Ми більш ніж 10 років допомагаємо мерчантам приймати оплату онлайн та захищаємо їхні транзакції від фрод-махінацій.

Зв’яжіться з нами, і ми підберемо нагідний набір платіжних інструментів для вашого бізнесу.

Faq

Що таке вірусна реклама або віральний маркетинг?

Вірусна реклама або віральний маркетинг — це стратегія, спрямована на створення контенту, часто у вигляді відео, мемів або повідомлень, який швидко поширюється через соціальні мережі та онлайн-платформи. Привабливість контенту, можливість поширення та здатність викликати вірусну ланцюгову реакцію серед користувачів роблять його потужним та економічно ефективним способом підвищення впізнаваності бренду та охоплення широкої аудиторії.
 

Які основні цілі віральної реклами?

Віральна реклама може допомогти вам досягти таких цілей:
Поширити інформацію про ваш бренд, продукт або кампанію дуже швидко.
Зацікавити та залучити людей, щоб вони не могли не розділити ваші емоції або думки.
Достукатися до широкої аудиторії, навіть тих людей, які ще не недавно не знали про існування вашої компанії.
Отримати увагу без захмарних бюджетів, завдяки людям, які ділитимуться вашим контентом.
Використати силу сарафанного радіо та соціальні докази, щоб переконати людей купити ваші товари. 
 

Які елементи можуть зробити контент вірусним?

Контент стає вірусним, коли він емоційний, актуальний, унікальний або гумористичний. Візуальна привабливість, простота та зрозумілість також відіграють важливу роль. Співпраця з інфлюенсерами, використання кнопок "Поділитися" та публікація в потрібний час та на підходящому майданчику допомагають. Не буде зайвою і практична цінність.