Блог

Що таке рефанд (refund)?

17 листопада 2019 р.

Що таке рефанд (refund)? #1

Фахівці прогнозують зростання покупок в інтернет-магазинах по всьому світу на суму в два трильйони доларів США. Майже половина цих грошей припадає на китайські торгові майданчики, що робить Китай світовим лідером електронної комерції.

Чим покупки в мережі заслужили стабільно зростаючу популярність? В основному, через певні моменти:

 • Ціни вигідніші, ніж в офлайн-магазинах. Одяг та електроніка лідирують в покупках клієнтів.
 • Величезний вибір аналогічних товарів – ні в одному реальному магазині такого асортименту немає.
 • Купівля відбувається не виходячи з дому, або з додатку, встановленого на смартфон, з будь-якого місця.
 • Безготівковий платіж.

Комфорт шопінгу, економія часу і коштів оцінив гідно кожен користувач торгових інтернет-ресурсів.

Але, можливо, тут ховається і небезпека?

Якщо купити неякісний товар в будь-якому офлайн-магазині, можна прийти знову і зробити повернення. Адміністратор зазвичай йде назустріч покупцеві в таких випадках.

Але як бути, якщо замість замовленого телефону, в посилці з Китаю прибула старанно запакована будівельна цегла?

Головне – не переживати. Так, час, на жаль, втрачено, але не гроші. Більшість сайтів, які займаються продажем товарів в інтернеті, надають захист своїм клієнтам.

Досить знати, що таке рефанд. Тоді ви перестанете хвилюватися про те, що потрапите на нечесного продавця, або що помилка з неправильним розміром доставленого одягу не буде виправлена.

Що таке рефанд?

Отже, рефанд (refund) – це добровільне повернення торговим сервісом (продавцем) платежу покупцю (refund – повернення, відшкодування).

Прохання: «Будь ласка, поверніть кошти», звичайно, не найвагоміший аргумент у суперечці з продавцем. Відмовлятися від товару треба з певних причин і робити це потрібно грамотно.

Коли магазин зобов'язаний повернути гроші:

 1. Якщо продавець не надав трек-номер посилки, і товар не прийшов вчасно. Навіть з трек-номером, якщо товар ще не у вас – дайте знати про це продавцю: відправка на його відповідальності. Продавець може попросити почекати ще трохи, але тут є нюанси. Зверніть увагу: на деяких сервісах відкрити суперечку з продавцем і зажадати рефанд можна протягом фіксованого часу, після чого суперечку відкрити буде неможливо. Наприклад, на AliExpress. Тому, уважно читайте правила онлайн-магазину і відкривайте спір заздалегідь, дня за три до закінчення терміну захисту покупця.
 2. Вигляд не відповідає опису. Не той розмір одягу, погана якість, немає заявлених функцій. Все, що не збігається з характеристиками в описі – причина для повернення.
 3. Підробка. Раніше китайські майданчики грішили цим набагато частіше, зараз же вважають за краще говорити прямо: товар лише схожий на оригінал. Але буває всяке, тому якщо логотип відрізняється від бренду – рішення виноситься на вашу користь відразу після того, як пред'являєте докази.
 4. Бракований, зіпсований або поламаний товар. Або в посилці не ваше замовлення чи не весь комплект.
 5. Товар зламався до закінчення терміну гарантії. Продавець зобов'язаний замінити товар або повернути кошти на карту протягом 45 днів.

Візьміть за правило, отримуючи посилку з товаром, фіксувати процес розпакування і включення купленої електроніки на відео. У разі виникнення спору це стане важливим аргументом на вашу користь.

Зберігайте сторінку товару і робіть скріншот про всяк випадок. Буває, що недобросовісні продавці на стару сторінку з хорошими відгуками виставляють інший товар, або завищують вартість, і тоді ви платите більше, ніж розраховували. Є безліч додатків, які допомагають уникнути подібних афер. Наприклад, AliTools.

Види повернення грошей на банківську карту

Рефанд може бути декількох типів:

 • Повний рефанд (Full Refund). Товар залишається у вас, плюс повертається повна вартість покупки. Або буде здійснюватися повернення товару, з оплатою доставки по домовленості.
 • Частковий рефанд (Partial Refund). Якщо дефект незначний, який виправляється недорогим ремонтом, продавець пропонує відшкодувати вартість частково. Товар залишається у вас.

Також можливий реплейс (Replace), тобто заміна зіпсованого або невідповідного товару аналогічним. Гроші продавець при цьому не повертає.

Що робити при відмові повернення грошей продавцем

Продавець не правий, але не відповідає на повідомлення і всіляко відмовляється відшкодовувати збиток? Це майже неможлива ситуація, але все ж трапляється.

Тоді операція повернення коштів може бути запущена службою підтримки торговельного майданчика. E-Bay, Amazon, AliExpress, Asos – на цих і більшості інших ресурсів настільки лояльне ставлення до покупця, що у продавця практично немає шансів відмовити в поверненні. Тим більше, якщо аккаунт покупця не грішить постійними рефанд-операціями.

Інший варіант – чарджбек. Покупець звертається в банк, з карти якого проводив оплату, і гроші списуються з одержувача платежу. Такий варіант дуже не люблять продавці. Цей процес загрожує штрафами від банку; магазин втрачає вартість товару; псує репутацію на майданчику. Коли повернень через службу підтримки або чарджбек стане більше, ніж статистично можливо – продавця і його рахунок заблокують.

Чому рефанд не є проблемою?

Загальна виручка Amazon в 2018 році була більше 70 млрд доларів США, а тільки за перші три місяці 2019 року склала майже 60 млрд. Рефандів за рік пройшло менше, ніж на 30 млн доларів – крапля в морі.

Відмовляти в обгрунтованому рефанді не має сенсу для торговельних майданчиків, які піклуються про репутацію і зацікавлені в позитивних відгуках. Адже зростання бізнесу відбувається за рахунок припливу лояльних клієнтів.

Користуйтеся послугами онлайн-магазинів, де працює захист покупця, оплачуйте покупки карткою – так ви максимально захистите себе від втрати грошей.

Faq

Що означає термін "рефанд" (refund)?

Цей термін означає добровільне повернення платежу продавцем (продавцем) покупцеві. Це відшкодування або повернення грошей, які покупець заплатив за товар або послугу. Повернення коштів здійснюється, наприклад, коли придбаний товар не відповідає опису, має дефекти або пошкодження, є підробкою або коли продавець не зміг надати товар вчасно та в очікуваному обсязі. Рефанд є способом розв’язання конфліктів між покупцями та продавцями, коли придбані товари чи послуги не відповідають погодженим умовам або очікуванням.
 

Як відбувається процес рефанду?

Передбачені такі варіанти рефанду:

Повне відшкодування. Покупець залишає собі товар, а продавець повертає йому повну вартість покупки. 
Часткове відшкодування. У цьому випадку покупець зберігає товар, а продавець повертає йому частину вартості покупки.
Заміна пошкодженого або непридатного товару на аналогічний. У цьому випадку продавець не повертає гроші, а надає новий товар замість дефектного.

Чому рефанд є важливим для бізнесу?

Повернення коштів у разі необхідності має вирішальне значення для підтримки позитивної репутації. Коли бізнес вважає головними пріоритетами задоволеність клієнтів та справедливість, він з більшою ймовірністю отримає позитивні відгуки та побудує лояльність. Коли клієнти знають, що компанія гарантує якість своїх продуктів чи послуг і вирішує проблеми шляхом повернення коштів, вони з більшою ймовірністю повернуться за покупками в майбутньому.