Блог

Огляд CMS MODX: що це, переваги та недоліки, приклади сайтів

3 лютого 2021 р.

Interkassa_blog_23_1.png

Кожен власник інтернет-проєкту на етапі розробки повинен вирішити, на якому движку буде працювати його сайт: на платному або безкоштовному, широко відомому або вузькоспеціалізованому. Популярних систем управління сайтом з кожним днем ​​стає все більше. Одна з таких CMS — система MODX. Розглянемо, що таке MODX та які особливості цього движка.

Що таке MODX

MODX — це гнучке програмне забезпечення, яке дозволяє створювати різні за масштабами та призначенням сайти. Функціональність системи ПЗ перевершує багато топових движків та пропонує широкий набір модулів і плагінів. Платформа працює понад 10 років. Оновлення програмного забезпечення виходять регулярно. У проєкту широка аудиторія.

Є дві версії: офіційна англомовна і російськомовна від російських розробників. Існує також проєкт російськомовної спільноти MODX — modx.pro, де можна знайти багато інформації та підказок по роботі з цією CMS. Раніше користувачі скаржилися на брак матеріалів та інструкцій російською мовою. Тепер ця проблема розв'язана.

Версії системи CMS

MODX представлена ​​двома версіями: Evolution і Revolution. Розробники вже не підтримують першу версію, але вона як і раніше існує, її розвитком займається спільнота користувачів. Друга версія регулярно оновлюється, на кінець січня 2021 року доступна модифікація 2.8.1. з останніми змінами, що вийшли в кінці жовтня 2020 року.

Якщо вам потрібен стандартний сайт-візитка для компанії, то функцій MODX Evolution швидше за все буде досить. А якщо треба буде реалізовувати великий, складний проєкт з нестандартною функціональністю — краще обрати версію Revolution.

Для установки CMS потрібно завантажити програмне забезпечення з офіційного ресурсу системи та розпакувати в корінь сайту на вебсервері. Після цього потрібно вказати в адресному рядку шлях до файлу встановлення, щоб почалася інсталяція. Програма запросить пошту, пароль тощо.

Далі з'явиться помічник, який проведе етапами установки продовж 10 хвилин і відкриє вікно з результатами інсталяції — переліком компонентів. Після цього можна починати роботу. Деякі хостинг-провайдери підтримують автоматичну установку MODX в один клік, наприклад, fozzy.com. Ще є хостинг тільки для MODX:

 • Modhost.pro — російськомовний хостинг, підтримує оновлення CMS в 1 клік, система управління сайтом швидко встановлюється і працює з високою продуктивністю. Хостинг інтегрований з російським маркетплейсом розширень для MODX modstore.pro;
 • MODX Cloud — іноземний хостинг від самої компанії MODX. Працює швидко, але варіант не з дешевих.

Тарифи

На міжнародній офіційній платформі MODX немає демоверсії та безкоштовного доступу, доведеться обрати один з тарифів:

 Interkassa_blog_23_2.png

Навіть зареєструватися на майданчику не вийде до оплати, відразу знадобиться внести кошти.

На російськомовному порталі MODX все по-іншому: обидві версії Evolution і Revolution доступні безкоштовно. Це одна з головних переваг платформи для Рунету, порівнянні з пропозиціями конкурентів CMS, які встановлюють тарифи, пропонують шаблони, технічну підтримку, подовження ліцензії за додаткову плату. У MODX доступна не тільки повна ліцензована програма для завантаження безкоштовно, але і докладна документація, а також демоверсії Evo і Revo.

Попри те, що система просто встановлюється на сервер, все ж цей процес вимагає часу і сил. Можна протестувати можливості російськомовної CMS до завантаження. Вона нічим не відрізняється від повноцінної програми, за винятком того, що всі дії, виконані на сайті, автоматично видаляються через 40 хвилин. Тут немає сенсу витрачати час на реалізацію складних і трудомістких завдань, демоверсія підійде тільки для ознайомлення з системою.

 Interkassa_blog_23_3.png

Пробна онлайн-версія MODX

Повну версію програми може завантажити будь-хто з охочих безкоштовно і користуватися нею без обмежень функціональності, продовжувати ліцензію не буде потрібно, це зазначено і на самій платформі в розділі FAQ. Це зробило істотний вплив на попит російськомовної платформи та CMS MODX. Нею користуються понад 100 000 розробників.

Витрати на роботу з програмою складаються з оплати послуг хостинг-провайдера та покупки модулів. Розробник може обійтися безкоштовними, якщо їхньої функціональності достатньо. Таких розширень дуже багато, наприклад, в маркетплейсі доповнень російською мовою modstore.pro.

З хостерами також не буде ніяких складнощів. У движка невисокі вимоги:

 • будь-яка операційна система, але Linux краща;
 • сервер Apache 2.2, повинен бути активний mod_rewrite, щоб відправляти запити серверу;
 • PHP 5.3 і вище;
 • MySQL 5.1 і вище.

Під ці параметри підходить велика частина початкових тарифів хостинг-провайдерів. Як вже було сказано вище, є майданчики спеціально для сайтів на CMS MODX. Система зможе працювати навіть на безкоштовному хостингу. Тут головне врахувати передбачуваний трафік, щоб провайдер його витримав. Мінус — багато хто з них ставлять на сайт свої рекламні оголошення і не несуть відповідальності за збереження даних, не пропонують підтримку користувачам.

Функціональні можливості

Базові опції

Разом з CMS MODX ви отримаєте:

 • RSS-стрічку;
 • фотогалерею;
 • пошук;
 • модуль для розробки інтернет-магазину;
 • модуль для додавання банерів і слайдерів;
 • лічильники вебстатистики;
 • конструктор різних блоків;
 • модулі для розробки форумів, FAQ і голосувань;
 • різні feedback-форми.

Перелік не є вичерпним і може змінюватися разом з версією MODX. Серед базових можливостей системи — прості та функціональні інструменти для реалізації головного завдання вебмайстра — розробки інтернет-ресурсу.

Серед базових опцій движку:

 • гнучкі налаштування сайту;
 • створення та управління будь-якою кількістю платформ за допомогою одного дистрибутиву;
 • розробка власних доповнень через інтегрований менеджер;
 • різні способи захищеної аутентифікації;
 • розмежування рівня доступу: наприклад, користувачі з ролями «‎Автор», «‎Редактор» можуть додавати контент, створювати й редагувати сторінки, але не мають доступу до налаштувань сайту. Або інший варіант використання опції: закриття частини інформації від незареєстрованих відвідувачів;
 • менеджер файлів: дозволяє додавати й редагувати дані без прямого підключення до сервера;
 • редактор для зміни наявних скриптів і створення нових.

MODX пропонує широкі можливості для реалізації складних і нестандартних проєктів, по суті бувши CMF-системою — фреймворком, каркасом функцій, на основі якого можна реалізувати будь-яку функціональність під потреби вебмайстра. Іншими словами, MODX дозволяє досвідченому розробнику створити не тільки сайт, але і CMS під себе.

Система підходить для розробки будь-яких інтернет-ресурсів. Серед винятків хіба що соцмережі та ще більші, масивні платформи: у системи немає готових модулів для них. Але це ніяк не заважає замовити розробку індивідуального плагіну. Для цього не обов'язково шукати програмістів: розробники, які добре знають MODX і давно роблять під неї розширення, пропонують свої послуги прямо в спільноті системи.

Движок чудово підійде професійним розробникам, яким потрібні функціональні й гнучкі інструменти. Вони позитивно відгукуються в спільноті про розширення без змін в коді, про фільтрацію контенту, а також про можливості API-інтерфейсу — інтеграції з іншими сервісами та їхної взаємодії.

З мінусів — є деякі складності в синтаксисі. Він у системи нестандартний, характерний тільки MODX. Основний робочий інструмент — тег, який викликає частина коду, коли розробник вказує змінну. Синтаксис відрізняється в Evolution і Revolution, а також у різних версій програм. Розібратися в структурі системи допомагає докладна документація.

Додаткові опції

Щоб розширити функціональність системи, можна використовувати доповнення: модулі й плагіни, наприклад, для комерційної діяльності, блогу, інтеграції з соціальними мережами. Їх можна встановити через адмінпанель зі спеціального каталогу розширень.

Сучасній системі управління сайтом, зазвичай, потрібні наступні можливості:

 • Відкладені публікації. Ця функція дозволяє запланувати наперед вихід матеріалів на сайті: публікації будуть з'являтися автоматично, відповідно до графіка. Так, з одного боку, контент-менеджер може робити публікації в оптимальний для цільової аудиторії час, а з іншого — заздалегідь планувати контент, не залишаючи читачів без статей і постів, якщо потрібно виїхати або зайнятися іншими справами. Це необхідна функція для блогів та інформаційних порталів.
 • Прайс-лист. Описи послуг варто супроводжувати прайс-листами, пошукові системи ранжирують такі сторінки краще. Скласти їх допоможе додаток TvTable.
 • Голосування. Сніпет anythingRating дозволяє вбудовувати блоки голосування, організовувати конкурси, щоб стимулювати активність користувачів.
 • Швидке завантаження сторінок. Цей показник оптимізує сніпет CssJs, він зводить до мінімуму CSS і javascript, тому сторінки завантажуються швидше.
 • Вхід через соцмережі. Модуль Loginza дозволяє відвідувачам заходити на сайт, використовуючи свої профілі в соцмережах. Це збільшує кількість зареєстрованих й авторизованих користувачів.
 • Коментування. Щоб користувачі могли залишати коментарі, знадобиться модуль Jot. Він не тільки додає поле для коментування необхідних сторінок, а й організовує на сайті гостьову книгу. Тут відвідувачі зможуть ділитися враженнями про контент, послуг, роботи компанії і її сайту.

На сьогодні каталог розширень налічує сотні інструментів, які дозволяють розробникам вирішувати складні завдання. Каталог постійно поповнюється новими рішеннями від різних програмістів.

Захищеність сайтів на MODX

CMS MODX передбачає безліч вбудованих інструментів, що перешкоджають злому, несанкціонованому доступу, зараження сайту шкідливими програмами.

Розробники системи та спільнота користувачів постійно вдосконалюють систему безпеки, розробляють оновлення, які усувають вразливості. В адмінпанелі доступні гнучкі налаштування безпеки:

 • кількість помилок авторизації, після яких обліковий запис користувача буде заблокований;
 • повідомлення про помилки в роботі системи;
 • моніторинг змін в системних файлах;
 • антибот-капча.

Важливо! У MODX немає безкоштовної технічної підтримки. Якщо у вас виникнуть складності — шукати відповіді на питання можна буде в спільноті користувачів, розділах FAQ, документації для розробників. Ще у відкритому доступі є докладні покрокові текстові та відеоінструкції. Якщо з чимось не вийде розібратися самостійно — можна написати на форум MODX або звернутися за допомогою до фрілансерів або розробників.

Дизайн і робота з шаблонами

Для MODX не передбачені готові шаблони, як для інших CMS, тому обрати тему і зробити за 5 хвилин вебсайт не вийде. Можна розробити дизайн, взявши за основу готовий HTML-макет, але для цього потрібні знання HTML і CSS. А щоб повноцінно налаштувати сайт знадобиться розібратися ще й з унікальним синтаксисом тегів MODX.

У MODX Revolution є візуальний редактор Fred, який працює за принципом drag-and-drop, як і конструктори, шляхом перетягування блоків. Сторінки можна налаштовувати вручну і міняти їх оформлення, заголовок, текст. Але глибока кастомізація можлива тільки зі знанням мов програмування. Щоб змінювати на свій розсуд динамічні елементи, доведеться багато працювати з кодом, вивчати теги MODX. Тож на налаштування оформлення сайту піде час.

SEO-оптимізація

Можливості CMS MODX для підготовки сайту до просування в пошукових мережах включають весь необхідний набір інструментів: адаптивний дизайн, чистий код без громіздких конструкцій. А також — SEO-поля для кожної сторінки, в яких можна вказати метатеги:

 • ключові слова (keywords);
 • опис сторінки (description);
 • заголовок (title).

Нові сторінки створюються зі зрозумілими людині ЧПК-адресами замість звичайних і довгих URL. Їх добре сприймають пошукові роботи. Є карта сайту, що містить всі посилання, вона сприяє максимально швидкій індексації.

Модуль оплати для MODX

Щоб перетворити сайт в повноцінну торговельну платформу, наприклад, інтернет-магазин, потрібно додати можливість прийому платежів від користувачів. У багатьох платіжних провайдерів вже є готові плагіни для різних CMS. Interkassa в цьому плані теж не виняток: сервіс пропонує готовий модуль оплати для CMS MODX. Він розроблений спеціально для цього движка, тому встановлюється просто і швидко, як будь-який інший додаток з маркетплейса.

Модуль дозволяє приймати будь-які онлайн-платежі — як картами VISA/MasterCard, і за допомогою альтернативних методів оплати. Всього в Interkassa 70 платіжних рішень.

Модуль безкоштовний, в ньому також реалізовані SEO-функції, що дозволяє зробити сайт ще більш значущим в очах пошукових систем. Він підтримує безліч платіжних систем, зручний і гнучкий в адмініструванні. Крім цього модуль пропонує такі можливості:

 • повний контроль виведення HTML-коду;
 • сумісний з шаблоном MVC;
 • графічний інсталятор;
 • підтримує більшість інструментів веброзробників: MooTools, Prototype, jQuery, ExtJS, AJAX;
 • гнучкі налаштування під потреби розробника;
 • кросплатформність і кросбраузерність;
 • проста розширюваність.

Щоб встановити модуль, потрібно завантажити та розпакувати його, а потім вміст папки «‎upload» завантажити на сервер. Далі через адмінпанель в переліку способів оплати потрібно обрати Interkassa. В налаштуваннях залишиться вказати секретний і тестовий ключ, номер гаманця і додати в графу «‎IP-фільтр» IP Interkassa.

Після встановлення розширення для оплати, необхідно налаштувати сайт для торгівлі. У цьому допоможе інструмент MiniShop2. Він дозволяє додати на сайт потрібну функціональність:

 • особистий кабінет користувача;
 • картки товарів з цінами, характеристиками, картинками;
 • кошик;
 • структурований каталог;
 • фільтрацію і пошук товарів.

Власник ресурсу зможе налаштувати акції, знижки, купони, бонуси.

Плюси й мінуси MODX

З функціональності системи випливають її основні переваги:

 • зручність платформи, широкі можливості;
 • швидкий початок роботи. З інсталяцією впорається будь-який користувач, допоможе вбудований менеджер або автоматична установка на хостинг;
 • просте розширення функцій;
 • гнучкі налаштування сайту;
 • просте і зручне додавання та редагування файлів;
 • багатомовність;
 • можливість створювати необмежену кількість проєктів, що дуже зручно для вебстудій, які створюють сайти для комерційних цілей;
 • простий експорт і імпорт файлів, вивантаження в інші системи, завдяки API-інтерфейсу;
 • розмежування прав доступу;
 • є повністю безкоштовна версія Evolution;
 • відкритий вихідний код для тонких налаштувань досвідченими розробниками.Якщо глибоких знань немає — краще не редагувати системні скрипти, щоб уникнути критичних помилок;
 • немає обмежень за кількістю доданих сторінок. У деяких джерелах є твердження про обмеження в 5000 сторінок, але насправді головне, щоб обраний тариф у хостинг-провайдера підтримував потрібну кількість вільного дискового простору;
 • вилучену інформацію легко відновити, вона зберігається в кошику;
 • для інтернет-магазинів передбачено одразу кілька розширень, що дозволяють реалізувати багаторівневий каталог з безліччю інструментів: знижки, різні варіанти оплати, кошик, картки товарних позицій, особисті клієнти для користувачів тощо;
 • безкоштовні оновлення, які можуть пропонувати версіями з розширеною функціональністю і найвищим рівнем безпеки.

Не обійшлося і без недоліків:

немає безкоштовної цілодобової технічної підтримки;

не найпростіший інтерфейс. Поле входу в адмінку користувач з першого разу не одразу може зрозуміти, що й до чого. Доведеться повивчати;

труднощі з шаблоном. Тем для MODX не так багато. Реалізувати унікальний дизайн можна з хорошими знаннями графічних редакторів, CSS і HTML або звернутися до дизайнерів на фрілансі чи розробникам в спільноті MODX;

порівнянні з топовими рішеннями (наприклад, WordPress, Joomla, Drupal) MODX — CMF-система. Вона містить «‎кістяк» функцій, а не готовий комплексний набір можливостей. Це і перевага, і недолік одночасно. Новачкові доведеться завантажувати та встановлювати всі плагіни самостійно, а для досвідченого користувача немає зайвої функціональності, він зможе все налаштувати під себе.

Сайти на MODX: приклади різних майданчиків

Гнучкість CMS і величезна кількість функціональних модулів дозволяє створювати на MODX різні майданчики:

 • корпоративні сайти. Візитки різних брендів з інформацією про компанію, її діяльність;
 • блоги — розважальні та інформаційні платформи з фотогалереєю, відео- або текстовим наповненням;
 • комерційні landing page, сайти бронювання, інтернет-магазини, інші проєкти зі сфери eCommerce, б'юті-індустрії тощо.

Більшість проєктів на MODX — комерційні та корпоративні платформи середніх масштабів. Портали, соцмережі, аукціони, держпроєкти, біржі на цій системі не роблять.

Теоретично можливостей системи досить, але з урахуванням складного синтаксису такий проєкт доведеться розробляти довго і додатково писати унікальні модулі або замовляти їх у сторонніх розробників.

Ось деякі сайти на MODX — приклади з офіційною російськомовні майданчики:

 • Благодійний фонд імені Олексія Комеч: komechaward.ru.
 • «‎ТехМашинКомлекст»: tehmk.com.ua, постачає на український ринок автомобілі та іншу автотехніку.
 • Заправка картриджів та ремонт оргтехніки «‎Віп-заправка», vip-zapravka.ru
 • «‎АРМЛАЙНС»: armlinestov.com.ua, компанія продає арматуру і комплектуючі.
 • «‎Евакмі»: evacme.com.ua, сервіс евакуаторів, працює по всій Україні.
 • «‎АльфаМедіаСервіс»: ams74.ru, ремонт та обслуговування офісної оргтехніки.
 • Завод «‎Поятос»: poyatos.ru, виробник і постачальник верстатів для виготовлення бетонних блоків.

Якщо вам потрібна повна функціональність системи безкоштовно — можна скористатися російськомовною версією платформи з підтримкою спільноти, пробними версіями та великим каталогом розширень.

А якщо ви маєте великий досвід роботи з MODX і хочете отримати останні можливості платформи — можна звернути увагу на міжнародний, англомовний майданчик й обрати один з тарифів.

Повну русифіковану документацію знайти швидше за все не вийде, проте в цьому випадку можна звернутися до служби підтримки, якщо щось не буде виходити. Функціональність системи з модулями та безпека задовольнить потреби навіть найвимогливіших розробників.