Блог

CTA (Call to Action): формування ефективного заклику до дії

22 жовтня 2020 р.

CTA (Call to Action): формування ефективного заклику до дії #1

Залучення трафіку на сайт — далеко не все, що треба для успішних продажів в інтернет-магазині. Одне з пріоритетних завдань, яке повинен виконати маркетинг — спонукати клієнта виконати конкретну дію. В ідеалі — купити товар або послугу, попередньо натиснувши кнопку, або як мінімум підписати на розсилку, що надалі може призвести до покупки. Для “підштовхування” потенційного клієнта до дії існує CTA (Call to Action).

Правильно складений заклик до дії вдало доповнить і продавальні тексти на сайті, і пости в соцмережах, і статті в блозі. Поговоримо про те, як створити CTA, де краще його розмістити, як проаналізувати ефективність заклику до дії. Також розглянемо приклади Call to Action.

Що таке CTA (Call to Action)

Абревіатура CTA розшифровується як Call to Action (буквальний переклад — “заклик до дії”). CTA — це графічний або текстовий елемент на сайті, у листі або рекламному оголошенні, який спонукає користувача виконати конкретну дію.

Що може бути цільовою дією? Основна дія в онлайн-продажах, звісно, покупка повару або послуги. У цьому випадку мета Call to Action — підштовхнути покупця до того, щоб додати товар у корзину та оплатити або замовити у вас послугу через форму зворотнього зв’язку.

Але не завжди CTA — пряма пропозиція купити продукт бренду. Залежно від конкретного завдання та контексту, СТА може закликати до таких дій: зареєструватися на сайті, підписатися на розсилку, приєднатися до спільноти в соцмережі, поділитися записом з друзями, залишити відгук, тощо. На сайті можна розмістити кілька CTA, мета яких — послідовно довести людину від вибору товару до його покупки. Це гарно прослідковується у воронці продажів: у цьому випадку заклик та цільова дія будуть змінюватися залежно від того, на якому етапі воронки знаходиться потенційний клієнт.

Елементом Call to Action може бути як продавальний текст, так і кнопка, банер, форма, pop-up. Використовувати CTA можна в контенті будь-якого типу — на лендингах, у презентаціях, статтях, рекламних оголошеннях. Частіше за все заклик до дії має вигляд кнопки або посилання, але доповнюється текстом та картинками.

Правила складання CTA

Складаючи СTA, дотримуйтесь наступних рекомендацій:

 • Зробіть Call to Action коротким та зрозумілий, нехай він закликає до однієї дії (купити, приєднатися, зареєструватися).
 • Важливо, щоб Call to Action був доречним на конкретній сторінці, в тексті, на банері, тощо.
 • Використовуйте активні дієслова — купити, подзвонити, зареєструватися, лишити відгук, замовити.
 • Сформулюйте заклик мовою клієнта. Наприклад, замість офіційного “Замовити послуги няні”, використовуйте більш звичний у повсякденній розмові вираз “Викликати няню”.
 • Спробуйте зробити Call to Action більш особистісним, тоді в покупця не буде відчуття, що йому нав’язували дії. Наприклад, використовуйте фрази “Хочу купити”, “Буду брати участь”, тощо.
 • Спробуйте зробити персоналізовані CTA для клієнтів, які вже здійснили покупки. Такі заклики до дії можуть бути адаптовані під місце розташування, уподобання, мова браузера покупця. Персоналізовані CTA-кнопки збільшують конверсію.
 • Використовуйте слова-тригери — “безкоштовно”, “подарунок”, “знижка”, вони допомагають зацікавити клієнта та дають йому додаткову мотивацію дізнатися більше про ваш продукт. Наприклад, замість “Залишити заявку” — “Отримати безкоштовну консультацію”.
 • Залишайте заклик до дії так, щоб він відповідав стадії покупки відвідувача сайту. Наприклад, якщо він ще не знає все про товар/послугу, створіть CTA “Дізнатися більше”. Якщо потенційному клієнту все відомі всі характеристики та переваги продукту, запропонуйте переглянути ціни, а потім зробити замовлення.

Для складання ефективного CTA вивчайте поведінку користувачів, аналізуйте, на яку сторінку вони переходять після відвідин тої, де є CTA. Таку інформацію ви можете подивитися в Google Analytics.

Де розміщувати заклик до дії

Місце, де будуть розміщений Call to Action, має велику вагу, оскільки ваша мета — звернути увагу потенційного покупця на елемент. Розміщуйте CTA в полі зору відвідувача сайту. Не рекомендується розміщувати заклик до дії знизу сторінки, оскільки мало хто скролить до кінця, проте є винятки. Якщо у вас складний продукт, та треба багато розповісти про нього, то можна розмістити CTA в кінці. Тоді людина вже ознайомилась зі всією інформацією, та буде більше шансів, що вона вирішить купити товар/послугу.

Загальні рекомендації з розміщення Call to Action:

 • Розміщуйте заклик до дії на цільовій сторінці, куди ви приводите користувача для покупки або реєстрації.
 • Прибирайте зайві елементи на цільовій сторінці (банери, посилання, тощо), щоб увага була сконцентрована на CTA.
 • Якщо CTA використовується для лідогенерації, та вам треба отримати контактні дані користувача — повторіть кнопку на сторінці. Тоді людині не доведеться наново скролити вгору, що збільшить шанси на отримання контактів.
 • Щоб CTA не здавався нав’язливим, кожен раз формулюйте його іншими словами.
 • У мобільній версії розташуйте CTA праворуч від центру, оскільки більшість користувачів правші, так їм буде зручніше натискати кнопку на смартфоні.

Оформлення заклику до дії

Головна порада — виділяйте заклик до дії, він повинен відрізнятися від решти контенту на сторінці. Використовуйте яскраві кнопки, щоб користувачі сайту одразу їх помітити. Якщо це реклама в соцмережах, використовуйте банер, що приверне увагу.

Найпопулярніший варіант Call to Action — кнопки з написами, які дають зрозуміти, що саме відбудеться після натиску. CTA з кнопкою може переадресовувати користувача не тільки на форму замовлення, але і на іншу сторінку, де розміщені додаткові дані про товар/послугу. Для таких кнопок доречно використовувати написи “Дізнатися більше”, “Детальніше”, тощо.

Поради з оформлення CTA:

 • Створюйте CTA, які гармонійно вписуються в загальний дизайн, але й той же час привертають увагу.
 • Зробіть заклик до дії у вигляді — це ефективніше, ніж просто посилання. Доповніть її продавальним текстом або банером.
 • Якщо ви оформлюєте Call to Action у вигляді кнопки, то нехай вона буде звичною для користувача. Найрозповсюдженіший варіант — прямокутна кнопка, нею зручно користуватися. Якщо зробити кнопку випуклою, буде ще ефективніше, оскільки її інтуїтивно хочеться натиснути.
 • Приділіть увагу розміру створюваного CTA. Зробіть його достатньо великим, щоб він був помітним, але водночас не виходьте за межі.
 • Щоб зробити акцент на CTA-елементі, можна використовувати стрілки та покажчики, що ведуть до нього.
 • Робіть контрастний фон для CTA-кнопок.
 • Використовуйте для оформлення заклику до дії той же шрифт, що і на всій сторінці. Для виділення елементу можна зробити шрифт жирним або з підкресленням.
 • Обирайте для оформлення кнопки максимум 4 відтінки.

Аналіз ефективності

Щоб зрозуміти, чи працює ваш заклик до дії, скористайтеся цими інструментами:

 • Google Analytics. Популярний інструмент для аналізу поведінки відвідувачів сайту. Оберіть як ціль клік кнопки, а потім відстежуйте відсоток натисків.
 • Google Optimize. Цей інструмент прикладний до A/B-тестування. За допомогою Google Optimize ви можете створювати проєкт-експеримент, приховавши або змінивши певні елементи на сайті. Трафік ділиться 50 на 50: половині користувачів демонструється один варіант Call to Action, іншій половині — другий варіант. Після певної кількості показів порівнюються показники конверсії та вимірюється ефективність того чи іншого CTA.
 • HeatMap (теплова мапа). Інструмент для візуалізації даних про відвідування сайту з використанням кольорової палітри. Допомагає визначати місця на сайті для розміщення CTA, демонструючи ті ділянки, до яких найчастіше скролять сторінку. Для створення теплової мапи можна використати сервіси Heat-map, MouseFlow.

Call to Action: приклади

Розглянемо приклади Call to Action: універсальні, персоніфіковані та з дедлайном.

Універсальні CTA

CTA на головній сторінці сайту netflix.com: CTA (Call to Action): формування ефективного заклику до дії #2CTA (Call to Action): формування ефективного заклику до дії #3

CTA на головній сторінці apple.com:

CTA (Call to Action): формування ефективного заклику до дії #4CTA (Call to Action): формування ефективного заклику до дії #5

Персоніфіковані CTA

CTA у розсилці від інтернет-магазину косметики, адаптований під уподобання користувача:

CTA (Call to Action): формування ефективного заклику до дії #6CTA (Call to Action): формування ефективного заклику до дії #7

Call to Action з дедлайном

CTA пропозиція з обмеженим терміном дії на сайті магазину дитячих товарів panama.ua:

CTA (Call to Action): формування ефективного заклику до дії #8CTA (Call to Action): формування ефективного заклику до дії #9

Call to action — корисний інструмент підвищення конверсії. Тестуйте та аналізуйте різні СТА, перевіряйте ефективність кожного та складайте найбільш конверсійні варіанти. Тільки не треба забувати, що яскраві слогани та заклики можуть привернути аудиторію, але не втримати її. Тож продукт, сервіс, потреби потенційних та чинних клієнтів мають постійно лишатися у фокусі бізнесу.

Faq

Що означає CTA (Call to Action)?

Це термін, який широко використовується в маркетингу та рекламі. Він означає конкретне повідомлення або заклик, що спонукає аудиторію до певної реакції або дії. Конкретна дія, до якої запрошують аудиторію, може варіюватися залежно від контексту та цілей маркетолога або рекламодавця.
 

Для чого потрібні CTA?

Заклик до дії слугує кільком важливим цілям у маркетингу та комунікації: залучення: заклики до дії заохочують користувачів до взаємодії з вашим контентом або повідомленням; конверсія: однією з основних цілей CTA є перетворення відвідувачів або читачів на клієнтів або потенційних клієнтів; просування: заклики до дії можна використовувати для просування конкретних продуктів, послуг або пропозицій; зворотній зв'язок: CTA підходять для отримання зворотного зв'язку від клієнтів або користувачів.
 

Де можна розмістити CTA на веб-сайті?

Розміщення цих елементів залежатиме від дизайну, контенту та цілей вашого сайту, але є кілька поширених варіантів та стратегій розміщення CTA: на першому екрані, який одразу бачать відвідувачі, розміщення тут помітного CTA може одразу привернути увагу тому використовується для високопріоритетних закликів, на кшталт: "Зареєструватися зараз" або "Купити зараз"; у шапці CTA інформує про ключових дії, такі, як перехід на головну сторінку продукту або послуги, контактна інформація або кнопка "Почати"; слайдери або каруселі: на кожному слайді може бути СТА для просування різних продуктів, послуг або повідомлень; у блозі СТА заохотять читачів до подальших дій, наприклад, підписатися на вашу розсилку новин, переглянути пов'язаний контент, перейти в каталог тощо.
 

Як виміряти ефективність CTA?

Звісно, найпростіший спосіб — просто рахувати кількість переходів з кнопки на певну сторінку у статистиці сайта. Але краще віддати перевагу спеціальним інструментам: Google Analytics, де можна встановити ціль і переглядати відсоток відвідувачів, що натиснули на кнопку; HeatMap — інструмент для візуалізації даних про відвідування сайту, що допомагає визначати місця на сайті для розміщення CTA, демонструючи ті ділянки, до яких найчастіше скролять сторінку; Google Optimize — гарний варіант для тестування різних СТА, щоб виявити, який працює ефективніше.