Блог

Що таке банк-еквайр?

14 вересня 2019 р.

Що таке банк-еквайр? #1

Банк-еквайр – це посередник, який допомагає власникові бізнесу здійснювати прийом платежів при сплаті товарів або послуг платіжною (у тому числі і кредитною) карткою. Іншими словами, банк проводить таку процедуру, як еквайринг. З нею ми стикаємося кожного разу, коли розплачуємося в магазині банківською картою. Розглянемо цю схему докладніше.

Схема, в якій бере участь банк-еквайр

Покупець приходить у магазин і хоче розплатитися пластиковою банківською карткою. Для цього у власника повинен бути спеціальний рахунок – як раз в банку-еквайрі. Продавець приймає картку покупця, проводить її через спеціальний POS-термінал і таким чином, відправляється запит в банк-еквайр. Він, в свою чергу, надсилає запит до закритої мережі однієї із платіжних систем: UnionCard, MasterCard, Visa – в залежності від того, чим користується клієнт. Далі система запитує дозвіл на використання картки у банку-емітента – фінансової організації, яка випустила карту клієнта. Банк-емітент проводить операцію, її пропускає платіжна система і гроші клієнта списуються з його рахунку на рахунок власника бізнесу, який відкритий у банку-еквайра. Саме за такою схемою і здійснюється безготівковий грошовий розрахунок – максимально зручний для сучасного сервісу.

Таким чином, банк-еквайр – це не тільки «охоронець» рахунків і грошей, але й важливий посередник, що подає запити всім системам, чий дозвіл необхідний для проведення операції.

Функції банку-еквайра

Така установа виконує відразу кілька функцій:

 • Забезпечує зручну роботу точок при обслуговуванні картки клієнта.
 • Авторизує карти і переводить кошти на рахунки власників, що реалізують послуги або продукцію. Здійснюється це практично відразу за допомогою інтернету.
 • Приймає, обробляє, а також пересилає документи, що містять інформацію про угоди по картах. Документи можуть бути в паперовому чи електронному вигляді – це не має значення.
 • Складає і поширює стоп-листи з даними про карти, операції за якими з певних причин були припинені.

Банки-еквайри можуть (часто саме так і відбувається) поєднувати свою діяльність з діяльністю інших банків-емітентів. У такому випадку кількість їх функцій значно розширюється.

Популярні банки-еквайри України

На території України діє ряд великих еквайрів:

 • ПриватБанк,
 • Ощадбанк,
 • UniCredit Bank,
 • Райффайзен Банк Аваль,
 • ПУМБ,
 • банк «Південний»,
 • УкрСиббанк,
 • Сбербанк.

Особливості роботи еквайрингу та процес підключення

Оскільки банк в даному випадку є посередником та організовує весь процес, реалізатор послуг повинен оплачувати як щомісячну абоненську плату, так і відсоток з кожної транзакції. В середньому це близько 300 гривень на місяць і плюс 2% з кожної проведеної операції.

Часто банки-еквайри пропонують додаткові умови: наприклад, знижують суму абонплати, якщо торгова точка щомісячно обробляє багато операцій, а також пропонує особливі умови для роботи зі своїми ж картами. Перед укладенням договору доцільно поцікавитися не тільки інформацією про тарифи, що розміщені на сайтах банківських установ, але і про додаткові умови, про які власнику бізнесу можуть повідомити індивідуально.

Алгоритм підключення

Підключення еквайрингу проходить в кілька етапів:

 1. Вибір банку з урахуванням найбільш вигідних і зручних тарифів. Якщо розрахунковий рахунок вже є, аналіз починається з того банку, в якому він відкритий.
 2. Відкриття розрахункового рахунку потрібне для того, щоб приймати грошові кошти від клієнтів.
 3. Укладення договору еквайрингу. Уважно прочитайте умови договору – порівняйте їх з умовами тарифу, розміщеного на сайті.
 4. Купівля або отримання терміналу для проведення оплати. Деякі банки продають таку техніку, а інші вже включають її у вартість послуги.
 5. Робота з терміналами. Представник банку встановить та налаштує техніку, а також навчить співробітників правильно нею користуватися.

Ці кроки стосуються так званого торгового еквайрингу. Ще існує поняття «інтернет-еквайринг» – це прийом оплати з пластикових карт, але в інтернет-магазинах. Для отримання такої можливості необхідно:

 • звернутися в банк, який надає послугу інтернет-еквайрингу;
 • вибрати відповідний тариф;
 • укласти договір про надання послуги;
 • придбати і встановити на сайт необхідне програмне забезпечення (список програм повідомляє обраний банк);
 • здійснити налаштування оплати через особистий кабінет.

Підключення інтернет-послуги зазвичай займає не більше двох днів. Торговий еквайринг підключається до 10-14 днів, але в більшості випадків потрібно набагато менше часу.

Faq

Яка роль банк-еквайра в платіжних системах?

Банк-еквайр в платіжних системах відіграє роль посередника між торговцем (бізнесом) і банком-емітентом (який видав картку клієнту). Він забезпечує обробку платіжних транзакцій, збирає дані про продажі та передає їх до банку-емітента для авторизації та здійснення оплати.

Які послуги надає банк-еквайр?

Така установа виконує відразу кілька функцій:
Забезпечує зручну роботу точок при обслуговуванні картки клієнта.
Авторизує карти і переводить кошти на рахунки власників, що реалізують послуги або продукцію. Здійснюється це практично відразу за допомогою інтернету.
Приймає, обробляє, а також пересилає документи, що містять інформацію про угоди по картах. Документи можуть бути в паперовому чи електронному вигляді – це не має значення.
Складає і поширює стоп-листи з даними про карти, операції за якими з певних причин були припинені.

Які вимоги і стандарти встановлені для банк-еквайрів?

Основними вимогами і стандартами є:
Стандарти безпеки. Це вимоги до зберігання, обробки та передачі даних платіжних карток для запобігання крадіжки та зловживання інформацією клієнтів.
Зберігання та обробки персональних даних. Банк-еквайр повинен дотримуватись вимог законодавства щодо захисту персональних даних клієнтів: забезпечення конфіденційності, цілісності та доступності цих даних.
Інтероперабельність. Банк-еквайр повинен дотримуватись стандартів, які забезпечують сумісність та взаємодію з іншими платіжними системами та провайдерами послуг.
Сервіс підтримки клієнтів. Банк-еквайр повинен мати ефективний сервіс підтримки клієнтів, який забезпечує вирішення питань та проблем, пов'язаних з платіжними операціями.