Що таке пластикова картка знає сьогодні навіть дитина. У будь-якому місті світу навряд чи знайдеться людина, яка не знайома з банкоматом. І це дійсно зручно, бо носити з собою великі суми грошей буває небезпечно в будь-якій країні світу. Україна, на жаль, не виняток.
Але ж як вони з'явилися? Для чого ще можна їх використовувати, крім переведення зарплати в готівку в банкоматі? Як картки працюють у фінансовій системі? Мабуть, багатьом буде цікаво почути відповіді на ці питання. А з'явилися вони завдяки банкам.
Банк-емітент – це банк, що випускає в обіг пластикові картки, цінні папери або грошові банкноти.
Емісія кредитних карток
Власником пластикової картки, кредитної або дебетової, є комерційний банк, який її випустив і обслуговує. Клієнт банку – це власник картки.
Емісія «кредитки» зобов'язує банк виконувати наступні функції:
- Авторизувати карту. Саме емісійні банки після запиту, наприклад магазину, перевіряють залишок на рахунку, а потім дозволяють, або відхиляють угоду.
- Автоматично проводити фінансові операції. Списання коштів з рахунку при оплаті товарів або послуг не вимагає вашої участі.
- Надавати щомісячний звіт про здійснені фінансові операції.
- Забезпечувати безпеку пластикових карток. Блокувати після першої вимоги користувача, якщо власник втратив «кредитку» або її вкрали.
- Надавати інформацію про користувача іншим кредитним організаціям. Це необхідно для запобігання шахрайству, якого стало досить багато в сфері отримання споживчих кредитів.
Емісія грошових знаків
Коли держава випускає в обіг нові грошові знаки, процедура називається емісією грошей.
Емісія буває двох типів:
- Первинна, коли гроші надходять в економіку в безготівковій формі. Клієнт отримує кредит, який підтверджується записами на банківському рахунку.
- Вторинна, коли власники рахунків переводять кошти, і емісійний банк забезпечує готівкою власників рахунків.
Емісія грошей – це їх випуск, який призводить до загального збільшення капіталу в обороті. Займаються цією процедурою державні банки-емітенти.
Випуск цінних паперів
Цінний папір – це документ, що підтверджує право власника на що завгодно. Здійснити чи передати ці права можливо лише після пред'явлення документу.
Це може бути:
- Акція. Дає право акціонеру на отримання дивідендів від акціонерного товариства, право голосу в управлінні і право на частину майна, якщо товариство ліквідується.
- Облігація. Дозволяє власникові отримати від емітента номінальну вартість облігації і зафіксованого в ній відсотка в конкретний зазначений термін.
- Вексель. Письмове грошове зобов'язання про повернення боргу. Вексель може бути простим – обіцянка виплатити зазначену суму власнику векселя, і переказним – виплатити борг особі, зазначеній у векселі. За прострочений вексель зазвичай стягується комісія.
- Чек. Різновид переказного векселя, але виписується не банком, а власником чекової книжки (у банку є доручення видати зазначену суму одержувачеві по чеку).
Випуск бланків суворої звітності
Бланки суворої звітності – це фінансовий інструмент, який замінює касовий чек. Вони підтверджують отримання оплати індивідуальним підприємцем або організацією, які не користуються касовим апаратом.
Це може бути:
- Продаж газет, журналів.
- Роздрібна торгівля.
- Продаж морозива.
- Здача в оренду житлового приміщення.
- Надання деяких видів послуг: ремонт взуття, копання городів, догляд за дітьми тощо.
Грамотна робота банківської системи регулює структуру грошового обороту, тим самим полегшуючи життя всім учасникам ринку.