Блог

Токенізація економіки як глобальний тренд 2022 року

5 січня 2022 р.

Token_ik_blog.jpeg

У цій статті ми розглянемо, що таке токенізація, приклади і перспективи її використання в різних сферах інформаційних технологій, в світовій економіці та в Україні.

Токени замість цінностей

У загальному розумінні, токенізація – це заміна справжніх цінностей умовними. Токени (англ. token) використовувалися в Британській імперії з XVII до XIX століття через брак національної валюти. Це були монетовидні жетони, які або замінювали дрібні монети, або призначалися для покупки чогось визначеного, наприклад, обіду в їдальні, виготовлялися як медалі чи нагороди, а іноді в цілях шахрайства.

Якщо задуматися, самі гроші – всього лише універсальні токени без власної цінності. Тим не менш, вони є необхідним засобом обміну цінностями, товарами і послугами.

Токенізація для безпеки

З точки зору інформаційної безпеки, токенізація – це спосіб захисту персональних даних за допомогою токенів – комбінацій символів, що не представляють ніякої цінності для шахраїв.

Багато людей регулярно користуються токенізацією, не підозрюючи про це, в основному при оплаті товарів і послуг в Інтернеті платіжною карткою та за допомогою Apple Pay або Google Pay. Легко подумати, що тут використовується шифрування – тобто, що номер карти, термін дії та CVV зашифровуються і передаються від продавця банку разом з сумою. Однак використовується саме токенізація карти, а замість самих даних відправляється токен – набір символів, відповідний платіжним даним.

Шифрування являє собою передачу конфіденційних даних, перетворених за допомогою коду (тобто правил цього перетворення, наприклад: A = 1, B = 2), який є у відправника і одержувача. А при токенізації конфіденційні дані не відправляються, а залишаються в додатку на пристрої власника карти і на серверах банку. Токен може або використовуватися повторно, або генеруватися кожен раз заново. Так чи інакше, банк знає, який картці відповідає який код і може підтвердити транзакцію.

Токенізація не скасовує користь шифрування, при зберіганні конфіденційних даних воно необхідне, однак токенізація дозволяє уникнути прямої передачі особистих даних там, де це можливо, а використання обох підходів робить процес транзакцій ще більш надійним.

Блокчейн як платформа для інтернет-сервісів

e524a548-a6a1-4968-922f-facc3af10c20.png

Поява блокчейна не тільки дала можливість об'єднати попередні властивості токена, але і закріплювати за ним ряд нових властивостей, дозволяючи розширити можливості його використання на різних аспектах обміну цінностями і обліку інформації.

Таким чином, тепер токен може бути активом (в тому числі цифровим), цифровою або фіатною валютою, акцією, правом власності, авторськими правами, клієнтськими бонусами або знижкою. Можна використовувати маркери для врахування голосів або рейтингу користувачів, для медичних записів і взагалі для будь-яких реєстрів і баз даних.

Токен як спосіб підтвердження крипто-платежів (що працює так само, як токенізація карти) використовується з моменту появи Bitcoin в 2009 році. Однак уже в 2015 на базі Ethereum стає можливим створення більш складних додатків, придатних для будь-яких транзакцій і угод (smart-контрактів), правила яких можна зрозуміло і однозначно описати математично. За допомогою таких алгоритмів можна автоматизувати процеси, що враховують інтереси продавця, покупця, посередника, підрядника, інвестора, автора та інших сторін.

Переваги блокчейну

Головний принцип блокчейну – децентралізація, що допомагає уникнути недоліків централізованого управління тим чи іншим процесом або активом. Надмірна централізація управління, від держав і корпорацій до великих інтернет-сервісів призводить до бюрократії, громіздкості систем, маніпуляцій, нерівномірного розподілу вигоди і нерівноправного прийняття рішень. Децентралізація здатна оптимізувати систему будь-якого процесу і нівелювати ланцюжок посередників або зафіксувати їх доходи на економічно виправданому рівні. Один з ключових принципів розвитку інтернет-сервісів – боротьба за місце посередника. Велика частина успішних бізнесів просто зайняли ринки, що існували і раніше. Amazon прийшов на зміну магазинам, YouTube і Netflix замінили телебачення і відеопрокати, а Uber отримав велику частку ринку таксі.

Але тут виникає нова проблема: чим більше і успішніше сервіс, тим більше він перетворюється з простого посередника в господаря ринку. Він може диктувати свої умови і брати за свої послуги скільки схоче, і часто незадоволеними виявляються і клієнти, і підрядники.

І саме в цей момент приходить блокчейн – принцип децентралізованої платформи, на якій будь-який сервіс можна зробити простим, дешевим, чесним і прозорим, головне – бажання і відповідна законодавча база.

Токенізація економіки

6164d82c-4316-41f8-a0d9-6d6e6f7713cf.png

Враховуючи все вищесказане, розглянемо приклади вже існуючих проектів токенізації активів і інші можливі її застосування.

Під час буму криптовалюти 2017 року майже у кожного крипто-стартапу було своє ICO (initial coin offering – первинна пропозиція монет). Проекти обіцяли інвесторам величезні прибутки, а в більшості випадків насправді – всього лише токени для внутрішнього користування, не підкріплені нічим, крім ціни Біткоїна і надій підприємців на успіх при нескінченному його зростанні.

Тому після падіння біткоїна на 65% всього за місяць в січні-лютому 2018 року, більше половини ICO збанкрутувало, так як їх токени були більше схожі саме на жетони, ніж на реальні активи.

З тих пір в відношенні серйозних інвестиційних проектів все більше застосовується поняття сек'юріті-токен, тобто токени як цінні папери. Така первинна пропозиція називається STO (security token offering), тобто токени, які або містять ознаки цінних паперів, або є їх цифровим аналогом, або є токенізованими активами – тобто права або частина прав на інші активи, наприклад, дорогоцінні метали, нерухомість, картини та іншу власність.

Перевага токенів зрозуміла, так як будь-який об'єкт власності або інвестицій можна розділити на безліч токенів. Це відкриває нові можливості для ринку інвестицій, особливо для дрібних інвесторів. Це дозволяє їм брати участь в цьому процесі, не вступаючи в інвестиційні фонди, а також торгувати активами на вторинному ринку за спрощеною схемою, що також зручно і для великих інвесторів.

Вже існують приклади таких проектів в нерухомості, як наприклад будинок на Манхеттені вартістю $30 млн. і фешенебельного готелю St. Aspen Resort в однойменному американському гірськолижному курорті. Також була успішно проведена токенізація і продаж третини прав на картину Енді Уорхола «14 маленьких електричних стільців» за $1.7 млн.

Токенізація може значно спростити процедуру реєстрації інвестора і знизити фінансовий поріг участі. Стає можливим створення ринку цінних паперів без фондової біржі. Також це дозволяє спростити і процес реєстрації, оформлення права власності та інших аспектів угоди.

Додатково до цього, в наш час інформація стала цінністю сама по собі, за допомогою якої технологічні гіганти, як Google і Facebook, отримують мільярдні доходи від таргетингової реклами, використовуючи інформацію про користувачів і їх безкоштовних сервісів. Але цю інформацію користувачі теж віддають безкоштовно, разом з правами на її використання.

Тому існує ідея децентралізованої соціальної мережі на базі Ethereum, в якій користувачі отримують повний контроль над своїми даними і самі зможуть отримувати від них вигоду.

Існують проекти по токенізації інформації, пов'язані з охороною здоров'я, наприклад, з медичною карткою і поставкою ліків.

За підрахунками Security Token Club, на кінець 2018 року було токенізовано активів на $ 500 млн., і з кожним роком ця сума буде рости. Деякі країни, як Великобританія, Німеччина, Італія, Франція і Японія вже привели своє законодавство у відповідність до потреб цифрових активів. Мальта відома як одна з найпривабливіших юрисдикцій для криптовалют і блокчейну. Офшори, як Кайманові і Бермудські острови, пропонують такі ж вигідні умови для крипто-фондів, як і для традиційних.

Токенізація економіки в Україні

599efa6c-f210-473a-a6d3-66e98cc5ef1e.png

На даний момент криптовалюта і цифрові активи в Україні не заборонені, але не мають офіційного статусу. Але в листопаді цього року депутатське об'єднання Blockchain4Ukraine надало на розгляд Ради відразу три законопроекти для легалізації крипто- і токен-активів, а також для впровадження блокчейна.

Законопроект про протидію відмиванню грошей згідно з міжнародними нормами FATF з урахуванням криптоактивів був прийнятий в першому читанні. На розгляд також подані поправки до документу про публічні електронні реєстри з метою впровадження блокчейну і, мабуть, найголовніший – законопроект про введення податку на доходи від криптовалюти і цифрових активів для фізосіб в розмірі 5% без ПДВ. Він вводить у правове поле такі поняття, як «криптоактив», «віртуальний актив» і «токен-актив». Схожий законопроект вже висувався на розгляд в вересні 2018 року і через рік був знятий з розгляду. Однак, новий міністр цифрової трансформації Михайло Федоров називає легалізацію криптовалюти однією зі своїх основних задач, тому є ймовірність, що в цей раз «держава в смартфоні» стане ще й державою на блокчейні.

Що стоїть на шляху токенізації економіки?

Ринок цифрових активів зачіпає не стільки економіку окремих країн, скільки світову економіку загалом. Цифровим активам не обов'язково акуратно вписуватися в ту чи іншу юрисдикцію, і незалежно від подальшої долі легалізації криптоактивів громадяни і підприємства в Україні можуть знайти законні способи участі в цьому ринку, як підприємці, інвестори, підрядники або клієнти.

Але є і перепони на шляху переходу економіки (тобто реальних активів) в цифровий простір. По-перше, необмежений доступ до активів і зайва простота реєстрації та закриття рахунків може призвести до хаосу. По-друге, поки не існує єдиного підходу до токенізації, що зачіпає багато інших нюансів, як управління активами і розподіл ролей, безпека, інтеграція з традиційними платіжними системами і т.д.

В багатьох аспектах державне регулювання буде необхідно, і через кілька років цілком можна очікувати приходу якогось загального консенсусу як серед блокчейн-проектів, так і з точки зору їх взаємодії з існуючими інститутами влади.