Блог

Огляд 1С-Bitrix (Бітрікс): принцип роботи, переваги і недоліки

3 серпня 2020 р.

1c.jpg

Бітрікс - це система управління контентом (CMS), лідер серед аналогів на просторах рунета. Платформа популярна і широко використовувана, тому що це не тільки потужний конструктор сайтів, але і система управління взаємовідносин з клієнтами (CRM). З її допомогою можна керувати сайтом, створювати і оптимізувати звіти, розподіляти завдання між співробітниками, вести бухгалтерію, залучати клієнтів і розвивати відносини з ними.

Бітрікс коштує чимало, особливо якщо порівнювати з такими движками, як WordPress, Wix, Joomla та інші. Через це у потенційних користувачів часто виникають питання: "Чи варто підключати цю CMS?", "Для якого бізнесу підходить платформа?", "У чому переваги і недоліки?", "Скільки буде коштувати проект на 1С-Bitrix?".

У цій статті ми відповімо на найпоширеніші питання, розповімо про функціональні можливості Бітрікс, плюси і мінуси використання, тарифи і багато іншого.

Що таке Бітрікс

Якщо ви плануєте масштабний проект, скажімо онлайн-площадку з більш ніж тисячею товарів, зверніть увагу на 1C-Bitrix. Це комерційна система управління контентом, яка пропонує комплексні рішення для створення інтернет-проектів будь-якої складності.

Цільова аудиторія цієї CMS - середній і крупний бізнес. Як правило, систему використовують для проектування онлайн-гіпермаркетів, соціальних мереж, сайтів великих банків і порталів новин.

Невеликі магазини і блоги також запускають на цьому движку. Така інвестиція може здатися невигідною спочатку, але якщо ви націлені на розвиток, Бітрікс - правильне рішення. Редакції пропонують безліч функціональних можливостей. Деякі з них не знадобляться в роботі над невеликим сайтом, але в міру зростання проекту знадобляться всі опції.

Функціональні можливості 1C-Бітрікс

Функції 1С-Бітрікс відрізняються в залежності від редакції. Чим дорожча ліцензія, тим більше модулів і додаткових опцій.

1С-Бітрікс пропонує 5 редакцій (вартість - на момент виходу матеріалу). Розглянемо кожну окремо:

 • Старт – 4 320 руб/рік. Цей тариф підходить для створення блогів, інтернет-магазинів з невеликою кількістю товарів і односторінкових сайтів. В редакції доступні наступні розширення: модуль багатомовності, пошуковий модуль, інтеграція з Бітрікс24, SEO-модуль, техпідтримка, хмарне сховище, автоматичний бекап на 2 ГБ, захист від DDoS і багато іншого. Тариф "Старт" дозволяє працювати над двома сайтами.
 • Стандарт – 12 720 руб/рік. До функціональних можливостей тарифу "Старт" додаються форуми і блоги, де відвідувачі можуть спілкуватися між собою і залишати зворотний зв'язок на сайті. Також доступні функції підписки і розсилки. За допомогою цієї редакції можна запустити мобільний додаток для Android і IOS. Кількість сайтів необмежена.
 • Малий бізнес – 28 720 руб/рік. Починаючи з цієї редакції, користувач може спроектувати інтернет-магазин з необмеженою кількістю товарів. Доступна інтеграція з CRM і "Яндекс.Маркет". З інструментів маркетингу додалися A/B-тестування (оцінка ефективності окремих сторінок) і email-маркетинг.
 • Бізнес - 58 320 руб/рік. З переваг тарифу варто виділити наступні: оцінка витрат на рекламу, робота з декількома складами, накопичувальні знижки, веб-аналітика, мобільний додаток магазину, конструктор звітів і ще безліч CMS-функцій. Цей тариф закриває всі питання зі створення повномасштабного інтернет-магазину.
 • Enterprise - від 399 000 руб/рік. Основні переваги плану - цілодобова телефонна VIP-підтримка, супровід на всіх етапах і контроль продуктивності від 1С-Бітрікс.

Бітрікс24 - CRM №1 в Росії

Говорячи про функціональні можливості 1С-Бітрікс, ми не можемо залишити без уваги Бітрікс24. Всі редакції включають в себе інтеграцію з цією системою, але за використання платформи потрібно платити окремо.

Бітрікс24 - це продукт від розробників 1С-Бітрікс, представлений набором інструментів для ефективної роботи компанії, будь то інтернет-магазин, банк або благодійна організація.

Почати роботу з платформою можна після реєстрації. Ціни залежать від того, які функції вам потрібні і на якому рівні. Найдешевша редакція обійдеться в 752 руб/міс, найдорожча - 9 112 руб/міс. Є і безкоштовний пакет, але його функціонал дуже обмежений. Оформляючи підписку на рік, користувачі отримують знижку 24%.

Основною перевагою Бітрікс24 є вбудована CRM, з англійської Customer Relationship Management (Управління відносинами з клієнтами). Це програма, за допомогою якої можна автоматизувати взаємодію з клієнтами і оптимізувати маркетинг-стратегії. Інтеграція CRM веде до вдосконалення бізнес-процесів і підвищення рівня продажів.

Переваги CRM Бітрікс24:

 • Організація даних. Кожна взаємодія з клієнтом має бути зафіксована. CRM збирає дані і розміщує їх на хмару, щоб ви і ваші співробітники мали доступ до списків клієнтів і будь-якої інформації, пов'язаної з ними.
 • Якісне спілкування. Комунікація з клієнтами часто страждає через те, що співробітники не мають доступу до даних, а канали зв'язку не функціонують належним чином. Загальний доступ до інформації з будь-якого пристрою, підключеного до мережі і відеодзвінки HD якості допомагають налагодити спілкування і усвідомлено підходити до вирішення питань.
 • Автоматизація повсякденних завдань. Щоб компанія працювала, як добре змащений механізм, багато процесів повинні бути налагоджені: хтось змушений заповнювати форми, складати звіти, вести бухгалтерію, вирішувати юридичні питання, займатися організацією документообігу і так далі. Автоматизуючи ці процеси, CRM-система залишає вам час для більш важливих завдань.
 • Аналітичні дані і звітність. CRM-система зберігає інформацію в одному місці, що дозволяє оптимізувати аналіз даних в цілому. У вас є можливість створювати автоматичні звіти, швидко знаходити необхідну інформацію про клієнтів, цілі, продажі і, як результат, приймати продуктивні рішення.

Модуль оплати для 1С-Bitrix

Незалежно від тарифу, 1С-Бітрікс забезпечує високий рівень захисту даних. Веб-майстру досить встановити "Сканер безпеки", і система буде моніторити і запобігати шахрайські операції в режимі реального часу. Резервне копіювання - ще одна функціональна характеристика, яка гарантує, що всі дані залишаться цілими.

Щоб убезпечити не тільки особисті дані, а й транзакції, мерчантам рекомендують підключати надійний платіжний модуль. Важливо, щоб провайдер платіжних рішень відповідав стандартам безпеки PCI DSS. Не зайвим буде наявність опції 3D Secure, токенізації даних і перевірки CVV/CVC.

Перш ніж прийняти рішення про платіжний модуль, уважно вивчіть ринок. Вибираючи провайдера, віддавайте перевагу тому, що з низькими витратами на установку і без складних щомісячних платежів. Interkassa пропонує платіжний модуль для Бітрікс безкоштовно. Ми беремо відсоток за транзакцію, а сума залежить від грошового обороту вашого бізнесу.

Interkassa забезпечує безпеку платежів та захист від несанкціонованого доступу до інформації покупців за допомогою трирівневого захисту від шахраїв.

1С-Бітрікс: плюси і мінуси

1С-Бітрікс - багатофункціональна система, за допомогою якої можна створити інтернет-проект будь-якої складності. Незалежно від обраної редакції, ви можете бути впевнені, що реалізуєте свій проект. Система має безліч переваг, серед основних відзначимо наступні:

 • Проста в розумінні "адмінка". Коли система пропонує таке різноманіття функцій, здається, що не знаєш з якого боку підступитися, особливо на початку роботи. Інтуїтивно зрозуміла адмін-панель допоможе швидше розібратися з усіма можливостями Бітрікс.
 • Вбудований SEO-плагін. Ваш сайт буде сам себе просувати в пошукових системах. Більше про пошукову оптимізацію читайте у статті нижче.
 • Відкритий API. CMS Бітрікс хороша якраз тим, що її не потрібно допрацьовувати або встановлювати плагіни. Але якщо веб-майстер хоче додати щось своє або інтегрувати сервіси та системи, це можна зробити через програмний інтерфейс.
 • Безпека. Бітрікс має вбудовані інструменти захисту даних. Веб-майстер може придбати додаткові розширення, якщо необхідно посилити безпеку ресурсу.
 • Оновлення. Купуючи ліцензію, ви отримуєте розширення функціоналу та оновлення движка протягом року. ё
 • Швидке завантаження сторінок. У той час як інші CMS мають проблеми із завантаженням файлів через нагромадження плагінами, Bitrix, незважаючи на величезну кількість функціональних можливостей, забезпечує високу швидкість завантаження. Це можливо завдяки власній системі прискорення відображення сторінок.

Мета цієї статті не рекламувати Бітрікс, а надати чесну і повну інформацію про платформу. Тому переходимо до недоліків.

 • Бітрікс - це система для професіоналів, а не любителів. Базове розуміння HTML не допоможе. Якщо у вас немає навичок програмування, будьте готові звернутися за допомогою до розробників.
 • Навіть якщо ви готові платити програмістам, які спеціалізуються на проектах Бітрікс, їх не так просто знайти. В інтернеті мало інформації по роботі з движком. У відкритому доступі є кілька оглядів і трохи рекламних статей від партнерів. На сайті відсутня детальна документація, натомість розробникам пропонують пройти платні курси. Тому бажаючих освоїти платформу не багато.
 • Бітрікс закриває питання по всім задачам, які можуть виникнути в ході створення сайту, навіть не найбільш поширеним. В системі багато зайвого функціоналу, яким ви швидше за все не будете користуватися.
 • Використання Бітрікс неможливо без наявності серйозного бюджету. Платити потрібно за ліцензію, поновлення, а також додаткові модулі і хостинг. До речі, кращий хостинг для Бітрікс на думку користувачів - VPS. Цей провайдер входить в список хостингів, які пропонує сам Бітрікс.

Дизайн і робота з шаблонами

Коли установка CMS Бітрікс завершена, веб-майстер вибирає варіант оформлення і тему. Шаблон – це готовий дизайн і верстка, тобто від нього буде залежати інтерфейс сайту, розташування зображень і контенту. Один шаблон містить декілька тем, які відрізняються кольорами і шрифтами.

Зовнішній вигляд сайту можна змінити в залежності від цілей, уподобань і індивідуальних вимог. Підійдуть такі способи:

 • Внесення змін в стандартний шаблон за допомогою режиму візуального редагування. Цей спосіб пропонує базові можливості кастомізації: розміщення банерів, переміщення блоків, зміни тексту або зображень, настройка розділу "Меню".
 • Самостійна кастомізація шаблону через файли. Всі вони знаходяться у відкритому доступі, тому можливості кастомізації необмежені. Цей спосіб підійде тим, у кого є навички програмування, так як працювати доведеться з кодом.
 • Замовлення готового макету. Якщо ніколи не доводилося правити шаблони самостійно, можна звернутися до професіонала. Як ми вже говорили, працюючи з Бітрікс, будьте готові платити веб-майстрам, які будуть займатися розробкою, дизайном, оптимізацією сайту, оновленням компонентів і багатьом іншим.
 • Купівля шаблону для 1С-Бітрікс. Є безкоштовні шаблони, але знайти їх важко. Купити готові можна на сайті Бітрікс.

Платити за розробку унікального шаблону, використовувати стандартний або самостійно кастомізувати макет - вибір за вами. Все залежить від вашого бюджету і навичок програмування. Для створення цілком хорошого сайту багатьом достатньо стандартного шаблону. Дизайн сайту буде неунікальним, але до функціональності це не має ніякого відношення.

Пошукова оптимізація (SEO) і просування сайту

Щоб проект приносив прибуток і вкладення окупилися, як можна більше користувачів повинні потрапити на сайт. Висока відвідуваність можлива, якщо сайт знаходитися на перших позиціях пошукової видачі.

У Бітрікс все передбачено. Модуль SEO-оптимізації включений в кожен тариф, навіть до редакції "Старт". Він допоможе підняти сайт в топ видачі. Зручно те, що всі процеси автоматизовані.

Функціональні можливості модуля SEO-оптимізації:

 • Sitemap (карта сайта) в режимі реального часу. Карта сайта відображає посилання на всі сторінки ресурсу. Якщо вона правильно складена, у сайту більше шансів піднятися в топ видачі. Пошукові боти сканують сайт по карті і вирішують, наскільки він хороший, тобто як швидко і легко користувач знайде потрібну інформацію. SEO-модуль від Бітрікс автоматично генерує карту, а користувач лише вказує розділи, які потрібно проіндексувати. Зробити це можна в налаштуваннях.
 • Мета-тайтли і мета-дескріпшн. Мета-теги істотно впливають на ранжування сторінок. Вони призначені для того, щоб пошукові системи розуміли, яка функція сайту і користь для відвідувачів. Проставляти мета-теги не складно, але це завдання кропітке і вимагає багато часу. SEO-модуль дозволяє користувачеві задати шаблон, і мета-теги будуть генеруватися автоматично.
 • Автоматична настройка robots.txt. Це службовий файл, який говорить пошуковим роботам, які сторінки потрібно сканувати. Створювати файл вручну не знадобиться, так як система все зробить за вас. Якщо є сторінки, які не повинні бути індексовані, включіть їх в список.
 • Оптимізація зображень. Зображення спрощують сприйняття інформації для користувачів сайту. Картинки також допомагають оптимізувати ресурс і просунути його в пошуковій видачі. Це можливо, якщо кожне зображення на сайті має зрозумілу назву і alt-опис. Під "зрозумілим" ми маємо на увазі те, що несе інформацію для користувача. Модуль створює такі описи автоматично.
 • Висока швидкість завантаження. SEO-модуль має вбудовану систему сканування, яка ідентифікує сторінки з низькою швидкістю, і повідомляє про причини несправностей.

Крім модуля, просуванню сайту сприяють маркетинг-інструменти, такі як еmail-маркетинг і реклама. Нагадаємо, що вони доступні починаючи з редакції "Малий Бізнес".

Вартість створення сайту на 1С-Bitrix

Робота з Бітрікс вимагає вкладень. Це комерційна система, яка розрахована на великі проекти, готові виділяти серйозний бюджет.

Платити доведеться не тільки за ліцензію (ціни на тарифи ми описали вище в розділі "Функціональні можливості 1C-Бітрікс"), але і на протязі кожного року роботи з движком. Ліцензію ви оплачуєте раз, але за поновлення платите щороку приблизно 60% від початкової ціни використовуваного тарифу. Можна обійтися без апдейта, але це погана ідея, тому що деякі функції можуть перестати працювати.

Ліцензію завжди можна поміняти, якщо в ході роботи стало ясно, що вона вам не підходить. Щоб перейти з однієї редакції на іншу, оплатіть різницю між своїм і новим тарифом, і система буде оновлена. Термін дії редакції не додається. Якщо у вас залишилося 3 місяці до закінчення терміну отримання оновлень, то по закінченню цього періоду потрібно буде заново платити за них.

Перед тим, як створити сайт на Бітрікс, обов'язково спробуйте демо-версію.

Приклади сайтів на Бітрікс

Бітрікс - це надійна і перспективна платформа, реалізована у вигляді хмарного сервісу. Вона підходить для високонавантажених проектів з мільйонами відвідувачів.

У Росії нараховують близько 48 тисяч онлайн-магазинів. 30% з тих, що працюють на CMS і входять в ТОП-100 Яндекса використовують Бітрікс.

Щоб краще розуміти, наскільки це універсальна система, давайте подивимося на приклади сайтів, в основі яких лежить CMS 1C-Bitrix.

 • stroyspace.ru – інтернет-магазин будівельних матеріалів.
 • epicentrk.ua – гіпермаркет, в якому є все від сантехніки до товарів для автомобілів.
 • shatura.com – магазин меблів.
 • kiberslon.ru – площадка, яка сподобається геймерам.
 • bohorest.ru – сайт ресторану Boho.
 • zems.pro – сервіс, на якому можна замовити проект ремонту квартири/будинку.

На 1С-Бітрікс створюють сайти будь-якого калібру, будь то односторінковий сайт або інтернет-магазин з сотнями продажів в день. Користуватися системою чи ні вирішувати вам. Сподіваємося, наш огляд пролив світло на цю платформу і допоможе з вибором CMS для подальших проектів.